7 zgłoszeń o zakrzepach krwi w Irlandii

The Health Products Regulatory Authority (HPRA), czyli irlandzki organ nadzorujący rynek farmaceutyków, otrzymał siedem zgłoszeń o podejrzanych zakrzepach krwi, które wystąpiły po podaniu szczepionki AstraZeneca.

W zgłoszonych przypadkach dodatkowo łączyło się to z niską ilością płytek krwi, a wszystkie zgłoszenia obejmują okres do czasu wprowadzenia produktu AstraZeneca do użycia do dnia 9 czerwca. Wg członków HPRA objawy występowały w czasie od jednego do trzech tygodni po podaniu szczepionki AstraZeneca, a zgłaszano również objawy dodatkowe, w tym duszność, silny i uporczywy ból głowy, nietypowe odczyny skórne, zasinienia na skórze, bóle okolicy brzucha, obrzęk i ból nóg.

Wszystkie przypadki odnotowane zostały zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, a średnia wieku to 45, przy czym obejmowało to osoby od 28 do 63 lat. W komunikacie podkreślono, i osoby te, albo zakończyły z powodzeniem proces leczenia, albo wracają do zdrowia w szpitalach, natomiast służby medyczne w swoich raportach stwierdzały, że wszystkie zakrzepy, o których mowa, miały formę nietypową oraz występowały w nietypowych miejscach. HPRA dodaje, iż zakrzepy występowały w zatokach żylnych mózgu, a także w żyłach wątrobowych.

Do 9 czerwca do HPRA zgłoszono również 9470 przypadków skutków ubocznych po podaniu którejś z czterech szczepionek, natomiast raporty mówiły, że występowały w nich objawy opisywane, jako możliwe i informował o takich producent. W tym zakresie skutki uboczne miały formę łagodną do umiarkowanej.

Prawie połowa nieporządnych skutków ubocznych ustąpiła samoistnie lub zgłaszane były, jako okresowy przemijający dyskomfort.

Bogdan Feręc

Źr: HPRA

Polska-IE: Udostępnij
Przystępna cenowo,
Uciekają z tonąceg
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian