7 funkcjonariuszy Gardy z wyrokami

W czasie pandemii siedmiu członków An Garda Síochána dopuściło się czynów zabronionych, w tym napaści seksualnej, za co skazani zostali prawomocnymi wyrokami sądowymi.

Jeden ze skazanych dopuścił się nadmienionej już napaści na tle seksualnym, a kolejny otrzymał wyrok za niebezpieczną jazdę, której wynikiem było spowodowanie śmierci innej osoby. Kolejny z policjantów usłyszał wyrok za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, a był też taki, który naruszył ustawę o zdrowiu i porządku publicznym związanym z Covid-19. Następny z podsądnych otrzymał karę za nagminne łamanie ograniczeń drogowych, a jeszcze jeden jeździł samochodem bez wymaganych opłat.

Garda nie podaje płci skazanych, ale dodaje, że to przypadki łamania prawa są sporadyczne i stanowią w tej służbie wyjątki. Rzeczniczka Gardy powiedziała również, że funkcjonariusze, w znakomitej większości stosują się do wszelkich obowiązujących zasad i nie łamią przepisów.

Oprócz dwóch policjantów, którzy odeszli ze służby, po pięciu wydanych wyrokach, wszczęto postępowania dyscyplinarne, więc ci policjanci, mogą doczekać się wydalenia ze służby. Wyroki wydano za czyny popełnione w okresie od czerwca 2020 do października 2021 roku, a w okresie od roku 2017 do 2020, zapadły 22 wyroki skazujące wobec funkcjonariuszy.

Wcześniej policjanci mieli też problemy z prawem ze względu na nadużywanie alkoholu i narkotyków, ale i na podstawie przepisów o ochronie dzieci oraz o handlu dziecięcą pornografią.

Służby prasowe Gardy dodają, że każdy przypadek, który budzi wątpliwości w kwestii poprawności zachowania funkcjonariusza, jest starannie oceniany, a jednocześnie służby wewnętrzne, zajmują się nadzorowaniem policjanta. W najpoważniejszych przypadkach, a nawet w chwili, kiedy pojawiają się podejrzenia, policjanci mogą spodziewać się zawieszenia w czynnościach służbowych, do czasu wyjaśnienia ich sprawy, czyli zakończenia dochodzenia lub wydania wyroku.

Nie wszyscy skazani policjanci usuwani są ze służby, gdyż zależy to od popełnionego czynu i wydanego wyroku, a decyzje w ich sprawach, podejmowane są indywidualnie. Większość kończy się jednak natychmiastowym usunięciem z szeregów Gardy, by służba mogła cieszyć się dobrą opinią.

Bogdan Feręc

Źr: Press Office An Garda Síochána

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niepopularne dawki p
Polska Muzyczna Tygo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська