60-minutowe testy będą wprowadzone w Irlandii?

Rząd Irlandii powinien rozważyć wprowadzenie szybkiego badania antygenowego Covid-19, zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej uważa przedstawiciel Fianna Fáil w Parlamencie Europejskim.Europoseł Billy Kelleher wezwał irlandzki rząd do dostosowania swojego systemu testowania do dzisiejszego zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania szybkich testów antygenowych w kierunku Covid-19, co pozwoli na natychmiastowe wskazanie osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Poseł Kelleher powiedział:

– Zalecenie Komisji zawiera wytyczne dotyczące wyboru szybkiego systemu testowania, kiedy są one odpowiednie i zalecenia, kto powinien je wykonać. Wynik testu na antygen można uzyskać w mniej niż 60 minut. Co ważniejsze, jeśli Europa ma zareagować tak samo, Komisja słusznie wzywa do wprowadzenia i wzajemnego uznawania testów i ich wyników. Od początku pandemii około 11 miesięcy temu postęp naukowy w dziedzinie testów zmienił nasze rozumienie wirusa. Postępy te powinny zatem wpłynąć na sposób, w jaki postrzegamy różne testy i procedury diagnostyczne.

Oczywiście testy RT-PCR powinny być używane w miarę możliwości. Jednak ze względu na czas potrzebny do uzyskania wyniku przy użyciu testów PCR, poszukiwanie systemu testującego, który zapewnia szybsze wyniki, może przynieść korzyści, zwłaszcza w sytuacjach nagłych lub w punktach opieki. Jest oczywiście wiele scenariuszy, w których można by zastosować szybki test na antygenowy. Na przykład, gdy potrzebny jest szybki test w warunkach szybkiego wzrostu zakażeń, gdyż test antygenu może być lepszy niż test RT-PCR. Komisja zasugerowała, że może mieć miejsce w służbie zdrowia lub w domach opieki.

Korzystanie z szybkich testów antygenowych w połączeniu z testami RT-PCR może być przydatne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa, wykrywaniu infekcji oraz ograniczaniu środków izolacji i kwarantanny. Krytyczny aspekt postępowania z testowaniem i szersza odpowiedź Covid-19, to koordynacja na szczeblu Unii Europejskiej. 

Ruch transgraniczny w końcu zacznie wracać do normy. Powinniśmy zgodzić się na wzajemne uznawanie wyników testów w przypadku spełnienia określonych standardów naukowych i diagnostycznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
Prezent dla Twojego
Polska na pierwszej
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian