50 € kary za brak maseczki. Płatność na miejscu popełnienia przestępstwa

Minister zdrowia Stephen Donnelly rozważa propozycje Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a ten chce zaktualizować zasady noszenia maseczek.

Wg NPHET, co zostało już wcześniej powiedziane, osłony twarzy, które wykonane są z plastiku, nie są odpowiednią ochroną, a to może skutkować, nakazem noszenia maseczek wszędzie tam, gdzie są one zalecane lub obowiązkowe. Rezygnacja z osłon twarzy ma być dodatkową ochroną przed nadmiernym wchłanianiem cząsteczek zawieszonych w powietrzu, więc ograniczy też wdychanie wirusów.

Minister Donnelly potwierdził, iż zna opinię lekarzy i może się do niej przychylić, co oznacza, że wkrótce, plastikowe osłony twarzy, lub tylko ust oraz nosa, będą zakazane.

Minister zdrowia Stephen Donnelly zapowiedział również, iż władze powoli zmierzają do „stopniowego wprowadzenia systemu kar”, dla osób, które naruszać lub łamać będą ograniczenia, w tym za brak maseczki, opuszczanie hrabstwa, kiedy przepisy tego zabraniają oraz innych związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym.

Minister zaproponował, aby kara w przypadku braku maseczki na twarzy oraz opuszczenie poddanego kwarantannie hrabstwa, wynosiła od 20 do 50 euro, o ile uiści się ją na miejscu. Inne formy płatności skutkować będą zwiększeniem wysokości grzywny. Stephen Donnelly przekonywał w programie RTÉ, iż taka wysokość kary, może być znacznie bardziej skuteczna, jeśli egzekwowana będzie natychmiast. Minister zdrowia podkreślił w swojej wypowiedzi, że gabinet, skupi się jednak na zachęcaniu do noszenia maseczek i przestrzeganiu wszelkich zasad oraz ograniczeń, niż jego działania zdążać będą w okolice kar.

System płacenia mandatów na miejscu, poddany został teraz analizie, a minister sprawiedliwości Helen McEntee, sprawdza, w jaki sposób może być taka zasada wprowadzona. McEntee dodała, że należy rozważyć wszelkie ewentualności, a głównie tę, kiedy osoba, odmówi zapłacenia grzywny na miejscu. W takim przypadku sprawę trzeba będzie skierować do sądu i mogą obowiązywać stawki, jakie mają zastosowanie obecnie, więc grzywna w wysokości 2500 € lub sześć miesięcy aresztu. Minister sprawiedliwości poinformowała, że jej resort poda więcej szczegółów, kiedy plan zmian będzie już kompletny. Minister Helen McEntee jest również przeciwniczką nadania Gardzie wyższych uprawnień, więc ten postulat opozycji, raczej nie będzie wprowadzony, a przynajmniej jeszcze nie teraz, podkreśliła szefowa resortu. Słowa minister McEntee, stają jednocześnie w sprzeczności z zapowiedziami wicepremiera Leo Varadkara, który mówił, że Gardzie, zostaną nadane dodatkowe uprawnienia do egzekwowania przepisów dotyczących zdrowia publicznego.

*

I tyle z zapowiedzi premiera Micheála Martina, że rządowy przekaz, będzie klarowny, jasny i jednoznaczny.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Nowa ustawa chronią
Moda w czasach pande
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian