5 miliardów euro na wsparcie gospodarki

Już jutro opublikowany zostanie budżet na przyszły rok, a w tym znaleźć ma się propozycja utworzenia specjalnego funduszu na walkę z zagrożeniami ekonomicznymi.

Głównym celem 5-miliardowego funduszu będzie niwelowanie zagrożeń gospodarczych powodowanych przez Covid-19 oraz Brexit, ale i zagrożeń towarzyszących, które mogą wpływać na stan ekonomii Irlandii. Prace nad tym programem pomocowym nadal trwają i dzisiaj omawiane będą przez ministrów ostatnie szczegóły. W funduszu znaleźć mają się propozycje pożyczek i wydatków, które pobudzać będą gospodarkę, co z kolei ma być zabezpieczeniem przed kryzysem.

W projektowanie funduszu zaangażowani są ministrowie finansów Paschal Donohoe i wydatków Michael McGrath, którzy z poszczególnymi szefami resortów, omawiali program pomocy, a z tego korzystać będą mogli przedsiębiorcy. System będzie opierał się na pożyczkach i inwestycjach, a te poprzez stymulację poszczególnych działów, wesprą te, które najbardziej cierpieć będą z powodu zawirowań gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa i brexitem bez umowy. Obaj ministrowie przyznają, że wyzwania, jakie stanęły przed irlandzką gospodarką, są ogromne, więc i pomoc musi być dużego kalibru, a sam program pomocy nazywają „superfunduszem Brexit/Covid”.

Z funduszu realizowane będą m.in. dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych, sfinansowany zostanie system rekompensat dla przedsiębiorstw, które będą musiały się czasowo zamykać z powodu podniesienia poziomów ograniczeń, ale fundusz pomoże również w sfinansowaniu ochrony miejsc pracy i przekwalifikowaniu pracowników. W kwocie, jaką proponuje gabinet, znajdą się też pieniądze na inwestycje, które kierowane mają być do sektorów, napędzających gospodarkę Irlandii.

Pieniądze, jakie wydane zostaną z funduszu na pobudzanie ekonomii wyspy, uzależnione będą również od rodzaju umowy brexitowej, ponieważ w przypadku pojawienia się umowy handlowej z Wielką Brytanią kwota może zmniejszyć się do 4 mld €.

Więcej w tej sprawie będziemy wiedzieć po prezentacji budżetu, czyli jutro.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Premier przeciwny je
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian