5 lat więzienia za używanie fajerwerków

Jak przed każdym Halloween Departament Sprawiedliwości Irlandii przypomina, że sprzedaż fajerwerków w Irlandii, odbywa się na określonych zasadach, ale to nie wszystko, bo również używanie obwarowane jest wieloma ostrymi zasadami.

Generalnie w całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży i używania fajerwerków, chociaż coraz częściej jest łamany, ale to może mieć swoje konsekwencje, dodaje przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości. W niektórych przypadkach można trafić na kilka lat do więzienia, a także narazić się na wysoką karę finansową.

Przepisy są w tym zakresie dosyć precyzyjne i np. za nielegalną sprzedaż, grozi kara do 10 000 euro, albo pięć lat pozbawienia wolności, lub obie kary łącznie.

Podobnie jest z użytkowaniem fajerwerków, bo osoba, która wykaże się dużym brakiem dla szacunku do przepisów o używaniu materiałów pirotechnicznych, także może być ukarana grzywną do 10 000 euro lub trafić do więzienia na okres do pięciu lat.

Departament Sprawiedliwości przypomina również, że w irlandzkim społeczeństwie, większość osób stanowią przeciwnicy używania fajerwerków, czyli napiętnują takie zachowania, a i zgłaszają zaobserwowane przypadki łamania prawa służbom odpowiedzialnym za utrzymanie porządku państwowego.

Dlatego pojawiła się zainicjowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości akcja, którą zatytułowano: FAJERWERKI: NIE KUPUJ, NIE SPRZEDAWAJ, NIE UŻYWAJ! Akcję promuje także An Garda Síochána, która w tym roku, reagować ma na przypadki naruszeń prawa z wyjątkową stanowczością, co zapowiedział rzecznik irlandzkiej policji.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Żaden inny rząd na
Święta krowa zosta
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian