450 kilometrów od domu i wyrok sądu

Mieszkaniec Derry pozwolił sobie na złamanie zakazu podróżowania dalej, niż na odległość 2 kilometrów od miejsca zamieszkania, co wychwyciła Garda i postawiła kierowcę przed sądem.

W tej sprawie nie było żadnych wątpliwości, gdyż zarówno w Irlandii Północnej, jak i w Republice Irlandii, obowiązuje przepis, iż nie wolno w czasie blokady kraju, oddalać się na odległość większa niż 2 km od miejsca zamieszkania, bez istotnego powodu. Mieszkaniec Derry uznał chyba jednak, że zakup psa, jest wystarczająco istotnym powodem, aby podróżować do hrabstwa Kerry, by tam właśnie zakupić dwa szczeniaki.

Podróż 36-latka zakończyła się jednak na jednym z punktów kontrolnych, jaki ustawiła Garda, a tam właśnie okazało się, że nakazowe 2 kilometry, człowiek z Irlandii Północnej przekroczył kilkaset razy.

Policjanci zostali w tym przypadku zmuszeni wręcz do aresztowania mężczyzny, co nawiasem mówiąc, uczynili i w trybie przyspieszonym został on doprowadzony przed oblicze Temidy. Podczas rozprawy sędzia David Waters z Sadu Rejonowego w Tralee uznał, iż 36-latek wyraźnie i z pełnym rozmysłem naruszył obowiązujące przepisy ustawy zdrowotnej z 1947 r. – sekcja 10, 2020, Covid-19 o środkach nadzwyczajnych i skazał kierowcę na 4 tygodnie więzienia.

Amator dalekich podróży i zwierząt, jak wynika z celu wycieczki, przyznał się do stawianych mu zarzutów, uznał swoją winę, jednak wniósł o złagodzenie wymiaru kary, do czego sędzia Waters się przychylił. Skład sędziowski nie mógł jednak odstąpić od wymierzenia kary, gdyż naruszenie przepisów uznano za bardzo poważne, więc zamieniono miesiąc więzienia na karę grzywny w wysokości 900 €.

Po zobowiązaniu się podsądnego, iż natychmiast wróci do domu, sąd wydał orzeczenie, iż ten może opuścić mury aresztu i natychmiast udać się w podróż powrotną.  

Bogdan Feręc

Źr: Court Service

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish