4000 do 5000 € grzywny za załamanie zasad kwarantanny

Osoby lekceważące zasady kwarantanny spotkają się z bardzo ostrą karą, jaką wprowadza rząd, a będzie to 4000 € i miesiąc więzienia.

Gabinet wprowadził też nowelizację o obowiązkowej kwarantannie hotelowej dla wszystkich osób, przybywających z państw uznanych za niosące podwyższone ryzyko transmisji wirusa, co oznacza, że z 20 miejsce, w tym z Australii, Brazylii, RPA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kwarantanna obowiązywać będzie każdą osobę przez 14 dni i może mieć wpływ na 500 – 600 osób dziennie, bo tyle każdego dnia pojawia się z zagranicy na wyspie.

Nowe zasady zatwierdzone zostały przez rząd wczoraj wieczorem, a Rada Ministrów wprowadziła je na zasadzie poprawek do ustawy o Zdrowiu Publicznym z 2021 roku.

Prawo, które teraz musi być zatwierdzone, stanowi, iż osoby, z wyznaczonych państw, a lista może się zmieniać, bo będzie aktualizowana, będą zobowiązane zarezerwować miejsce w stacji kwarantanny przed przybyciem na wyspę. Obowiązkiem pozostanie również przedstawienie negatywnego testu PCR, który wykonany został na trzy dni przed przylotem.

Na miejsce kwarantanny przewozić będą pasażerów autobusy, a mogą spodziewać się też przynajmniej dwóch płatnych testów, jakim będą zmuszeni się poddać, przebywając na 14-dniowej kwarantannie. Osoby, które odmawiać będą przejścia przez obowiązkową płatną kwarantannę hotelową, karane będą grzywną w wysokości 4000 € i / lub 30 dniami bezwzględnego pozbawienia wolności. Tak dziać się będzie w przypadku pierwszej odmowy poddania się badaniu lub innym czynnościom związanym z kwarantanną, bo kolejne będą już droższe i grożą za to odpowiednio 4500 € grzywny i / lub 3 miesiące więzienia, a także 5000 € grzywny i półroczny pobyt w zakładzie karnym.

Zmiany, które wejdą w życie, zatwierdzić musi teraz parlament, a wydaje się, co wynika ze wcześniejszych propozycji ugrupowań opozycyjnych, iż nie będzie z tym problemu. Dáil zajmie się zmianami w ustawie dzisiaj, ale szeroka debata o tej ustawie i samo głosowanie, zaplanowano na przyszły tydzień. W nowelizacji do ustawy czytamy również, że złamanie zasad, jakie obowiązywać mają po przylocie do Irlandii, stanowić będzie przestępstwo w rozumieniu prawa.

Opuszczenie obiektu kwarantanny bez zezwolenia władz, również będzie przestępstwem i podlegać karze.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Employment down, wag
Rząd może dać dod
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian