4 przyczyny drożejącej żywności

Rosnące ceny surowców to jeden z najważniejszych czynników, który oddziałuje na wzrost dynamiki cen żywności – mówi Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.

Dlaczego żywność drożeje?

Żywność cały czas drożeje. Jakie są tego główne przyczyny? Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska tłumaczy, że firmy spożywcze mają wyższe koszty m.in. surowców, energii i płacy, przez co część tych kosztów przerzucają na konsumentów.

– Mamy szereg przyczyn drożejącej żywności. Jeśli spojrzymy na rosnące ceny surowców, to myślę, że to jest jeden z najważniejszych czynników, który oddziałuje w kierunku wzrostu dynamiki cen żywności. W październiku indeks cen żywności FAO był już tylko o 3 procent niższy od swojego historycznego maksimum z 2011 roku. To pokazuje, że rzeczywiście mamy bardzo dużą presję kosztową, jeśli chodzi o surowce – mówi Jakub Olipra.

Przeczytaj także:

– Presja kosztowa w przypadku cen surowców rolnych ma też bardzo różne źródła. Jeśli spojrzymy na ceny zbóż i roślin oleistych, to widzimy, że jest tam napięta sytuacja popytowo-podażowa. Jeżeli mówimy o cenach cukru, to widzimy zwiększony popyt na biopaliwa i w konsekwencji więcej trzciny cukrowej trafia do produkcji bioetanolu – dodaje.

– Prognozujemy, że na koniec tego roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się do około 6 procent w ujęciu rocznym, czyli w grudniu ceny te będą wyższe o około 6 proc. niż w grudniu poprzedniego roku – mówi Jakub Olipra.

Przeczytaj także:

Całość na portalspozywczy.pl

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niższe pensje i gor
LOT Z NOWĄ SIATKĄ
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська