3500 do tej pory

Z najnowszych danych HSE wynika, że w kraju, od chwili wprowadzenia szczepień przeciwko koronawirusowi, udało się zaszczepić nieco ponad 3500 osób.

To dane z niedzielnego wieczora, kiedy HSE informowało o ilości osób poddanych szczepieniom, a przed weekendem mówiło się, że zaszczepionych zostało tylko 1800 osób. Statystyki podniesione zostały dzięki szpitalom w Cork, gdzie zaszczepiono większość personelu medycznego. Jak zaznaczono, obecnie akcja szczepień rozwijana będzie w całym kraju i do pracy ruszą służby szczepiące w domach opieki oraz osoby z grup największego ryzyka.

Dzisiaj do szpitala Beaumont w Dublinie trafić ma 500 pojedynczych dawek preparatu Pfizer/BioNTech, a wcześniej w placówce tej, zaszczepiono łącznie 490 osób personelu i pacjentów. W University Hospital Galway zaszczepiono do tej pory 540 osób, a kolejne szczepienia kontynuowane będą dzisiaj.

Rząd oczekuje w tym tygodniu kolejnej dostawy wakcyny, która rozdysponowana zostanie do szpitali i punktów szczepień w kraju, a do połowy lutego, Ministerstwo Zdrowia spodziewa się przekazać 50 000 dawek szczepionki, która przeznaczona będzie dla personelu medycznego i będą to obie dawki szczepionki.

Szczepienia prowadzone są obecnie w stosunkowo wolnym tempie, ale nie jest to spowodowane opieszałością rządu, bo ten, na bieżąco przekazuje szczepionki szpitalom i punktom szczepień w domach opieki, a wszystko uzależnione jest od ilości zakażeń na danym terenie oraz z ilości posiadanych dawek. W tym tygodniu, kiedy na wyspie pojawi się kolejna partia, dystrybucja powinna odbywać się bardzo sprawnie, bo szlaki zostały już przetarte, a i szczepionek powinno być nieco więcej, więc i więcej osób będzie mogło poddać się szczepieniu.

Zgodnie z planem, szczepionka powinna dotrzeć do Irlandii jutro, drogą powietrzną. Tu jednak pewne zastrzeżenie, ponieważ trasy dostaw, utrzymywane są w tajemnicy, ze względów bezpieczeństwa, natomiast transporty lądowe, konwojowane przez siły policyjne i wojskowe.

Tak samo dzieje się już na wyspie i rząd, nie ujawnia dróg przejazdu konwojów, które transportują szczepionki do centrów szczepień oraz szpitali.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian