350 € zasiłku w sierpniu będzie przeszłością?

Minister ds. wydatków publicznych i reform Michael McGrath potwierdził swoją wcześniejszą wypowiedź, że zasiłki pandemiczne w wysokości 350 €, raczej zakończą się w terminie, czyli przed połową sierpnia.

Minister McGrath dodał również, że nie wszyscy od razu przejdą do płatności 203 €, czyli do systemu płatności dla poszukujących pracy, ponieważ obniżka płatności PUP, prawdopodobnie następować będzie stopniowo, a urzędnicy decyzję podejmą na podstawie sytuacji, w jakiej znalazł się pandemiczny bezrobotny. Jest jeszcze jedna wstępna decyzja, a z tej wynika, że osoby, które stracą zatrudnienie po 10 sierpnia, nie będą otrzymywać już zasiłku pandemicznego, a dołączą do systemu płatności dla poszukujących pracy.

Minister Michael McGrath:

– Nie powinno to kończyć się z dnia na dzień w tym sensie, że 10 sierpnia, płatności spadną z 350 do 203 euro. Będzie to w dużej mierze część ogólnego pakietu, który zostanie ogłoszony w następny poniedziałek. Dlatego badamy teraz, jak możemy to poprawić w niektórych obszarach… Pandemic Unemployment Payment był kluczową linią ratunkową dla wielu osób i przedsiębiorstw. Ważne jest, aby nie było ostrego cięcia, czyli z dnia na dzień. Ważne jest, aby ta płatność była uregulowana ustawowo, aby usunąć wszelkie wątpliwości co do podstawy prawnej.

Minister nie odpowiedział natomiast jednoznacznie na pytanie: Czy płatność w wysokości 350 €, zostanie utrzymana po 10 sierpnia? Michael McGrath w stwierdził tylko, że nie będzie zagłębiał się w szczegóły, a te zostaną opublikowane w następny poniedziałek.

Takiemu rozwiązaniu, czyli obniżaniu płatności PUP sprzeciwia się natomiast Sinn Féin i ugrupowania będące w opozycji do koalicji rządzącej i nadal stoją na stanowisku, że pandemiczne płatności powinny być utrzymane przynajmniej przez kolejne trzy miesiące lub nawet do końca tego roku. Argumentacja w tym przypadku jest prosta i mówi się, że nadal mamy do czynienia z ogromną ilością osób, które utraciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa, a które nie wróciły jeszcze do pracy. Tych osób nie powinno się karać za to, że pośrednio straciły zatrudnienie przez decyzję o wprowadzeniu blokady kraju, a bezpośrednio przez ogólnoświatową pandemię.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Public Expenditure and Reform

Polska-IE: Udostępnij...
Posłowie i senatoro
Babka lancetowata- w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish