3000 osób straciło pracę przez protesty producentów wołowiny

Protestujący producenci wołowiny, zwiększyli skalę protestów w ostatnich dniach, a to wpływa na decyzję właścicieli przetwórni o czasowym zwalnianiu pracowników.

Centrale zrzeszające firmy mięsne poinformowały, iż zakłady przetwórstwa mięsnego znalazły się obecnie w trudnej dla siebie sytuacji i ze względu na protesty, nie mogą prowadzić normalnej działalności produkcyjnej. Z tego powodu, w coraz większej ilości zakładów, podejmuje się decyzje, o zawieszeniu działalności, a wiążą się z tym czasowe zwolnienia zatrudnionych tam osób.

Wg przetwórców do tej pory z pracą musiało pożegnać się prawie 3000 pracowników, którzy będą mogli powrócić na swoje stanowiska, kiedy zakończą się blokady przetwórni. W całym kraju zablokowanych jest obecnie ponad 20 zakładów przetwórczych przemysłu mięsnego, a jeżeli protesty pod bramami trwać będą nadal, w niedługim czasie w sklepach może zacząć brakować mięsa wołowego.

Eksperci ds. rynku mięsnego są zdania, że blokady mogą przyczynić się do podniesienia cen detalicznych wołowiny w sklepach, a to odbije się na konsumentach, którzy za wołowinę, będą musieli płacić znacznie więcej.

Najwięcej pracowników zwolniono tymczasowo w Dawn Meats w Grannagh niedaleko Waterford i jest to prawie 300 osób, mówi Meat Industry Ireland. Jeżeli jednak rolnicze blokady nie zostaną zlikwidowane, Dawn Meats przewiduje dalszą redukcję zatrudnienia, podobnie, jak i inne zakłady przetwórcze w kraju.

W tej sprawie podejmowane są starania o rozpoczęcie rozmów w celu rozwiązania sporu, jednak strony utwardziły swoje stanowiska i obecnie, szansa na szybkie zakończenie blokad, jest nikła. Jednocześnie minister rolnictwa Michael Creed, wezwał przedstawicieli producentów wołowiny, aby przemyśleli swoje postępowanie i zasiedli do stołu rokowań. Minister Creed powiedział też, iż w obliczu Brexitu, należy przygotować cały kraj i sektor rolny do tego wydarzenia, a protesty, z całą pewnością nie poprawią sytuacji, a i mogą się okazać przysłowiowym gwoździem do trumny całego sektora wołowego w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Meat Industry Ireland/Dept. of Agriculture

Polska-IE
Dziwna ta irlandzka
Zły stan finansów
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish