300 000 osób pozostanie bez pracy

Minister Paschal Donohoe podzielił się na briefingu prasowym swoimi przemyśleniami na tematy gospodarcze, a te, o ile są trafne, wróżą nieciekawą przyszłość.

Wg ministra finansów, nie można mówić, że Irlandię dotknie kryzys podobny do tego zapoczątkowanego w roku 2008, bo bardziej będzie on przypominał ten z ubiegłego wieku, a konkretnie z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. Donohoe jest też przekonany, że nie uda się w szybkim czasie na tyle pobudzić gospodarki, nawet przy ogromnych nakładach, jakie potrzebne są na ten cel, aby odbudować wszystkie miejsca pracy i powrócić do akceptowalnego poziomu bezrobocia.

Minister Donohoe jest więc przekonany, iż setki tysięcy osób pozostawać będą bez pracy, a to odbije się na stanie finansów kraju, ale i wpływać będzie na zamożność społeczeństwa w kolejnych miesiącach i latach. Ryzyko wysokiego bezrobocia utrzyma się w Irlandii przez kilka lat, a opanowanie tej sytuacji, nie będzie zadaniem prostym, ponieważ wpływać będą na tę sytuację również czynniki zewnętrzne.

Minister spodziewa się spadku bezrobocia tuż po uruchomieniu gospodarki, następnych spadków w kolejnych miesiącach, ale nie jest obecnie już takie pewne, czy do końca roku uda się osiągnąć przewidywany wcześniej poziom w okolicy 10%, co oznacza, że stopa bezrobocia może wynosić w grudniu 2020 roku nawet 12 lub 13 procent.  

Taki stan może być obserwowany także w latach kolejnych, a oznaczać będzie, że bezrobotnych w kraju może być długoterminowo nawet 300 000 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij...
Lina: Written By Ste
Stracony rok dla tur
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish