300 000 € na otarcie łez

Były komisarz ds. handlu UE Phil Hogan nie pójdzie z torbami, opuszczając swój unijny gabinet, ponieważ dostanie całkiem przyzwoitą odprawę.

Phil Hogan dobrowolnie rezygnując z funkcji komisarza, nabędzie prawo do wsparcia finansowego i odprawy, a w związku z tym, otrzyma ją w kwocie 300 000 €. W ramach przejściowego wsparcia dla byłych komisarzy Unia Europejska wypłaca swoim pracownikom comiesięczne wsparcie, a to może trwać do 2 lat.

Phil Hogan nie musi się więc martwić, że nie będzie miał na utrzymanie, a przez dwa lata, dużo może się zmienić, czyli może znajdzie jakąś pracę i nie będzie zmuszony korzystać z unijnej pomocy.

W tej sprawie są też inne nowe informacje, bo zmiana na stanowisku, a od wczoraj na giełdzie nazwisk, pojawiło się kilka, a kilka też z niej spadło. Mówiło się, że jednym z następców Phila Hogana mógłby zostać wicepremier Leo Varadkar, ale ten, ostro zaprzeczył, że w ogóle rozważa taką ewentualność.

Następnie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że najchętniej widziałaby kobietę na tym stanowisku, więc znacząco wzrosły szanse jednej z kandydatek na to stanowisko, czyli byłej minister Frances Fitzgerald.

Dużo mówi się też o ministrze spraw zagranicznych Simonie Coveneyu, którzy także wysunął się na czoło stawki, ale w tym przypadku, o ile zostałby komisarzem, w kraju, należałoby przeprowadzić wybory uzupełniające do Dáil, gdyż Coveney jest posłem. Fitzgerald też jest posłanką, ale do Parlamentu Europejskiego, więc nie ma najmniejszego problemu, jeżeli to ona właśnie zostanie komisarzem ds. handlu.

Powstaje tylko pytanie: Zna się na tym, czy będzie figurantką? Teoretycznie powinna się znać, bo ukończyła studia ekonomiczne, a także administrację społeczną i socjalną. W kraju zajmował m.in. stanowiska ministra biznesu, sprawiedliwości, ds. dzieci, a była też wicepremierem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Rząd zajmie się im