30 osób z Irlandii wciąż jest na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii oświadczyło, że na ogarniętej wojną Ukrainie, wciąż przebywa ok. 30 irlandzkich obywateli.

Do tej pory Ukrainę opuściło ok. 170 Irlandczyków, którzy w większości wrócili do kraju, a część przebywa w państwach unijnych. Irlandzki MSZ informuje również, że jest w stałym kontakcie ze swoimi obywatelami przebywającymi na Ukrainie, ale odmawia podania informacji, w jakim charakterze tam przebywają.

W komunikacie podkreślono, iż niektóre z informacji objęta została klauzulą niejawnych, co podnieść ma bezpieczeństwo obywateli irlandzkich na Ukrainie.

Nie podano też informacji, czy wymieniane 30 osób, podejmuje próby wydostania się z Ukrainy, chociaż wiadomo, że część z nich, stanowi korpus dyplomatyczny Republiki Irlandii na Ukrainie.

W tej sprawie wypowiedział się były lider Partii Pracy, a obecnie rzecznik ugrupowania ds. zagranicznych Brendan Howlin, który powiedział, że osoby z Irlandii, które pozostają teraz na Ukrainie, są w związkach małżeńskich z obywatelami Ukrainy i nie chcą ich opuścić.

Brendan Howlin:

– Wyobrażam sobie, że są to ludzie, którzy mają ugruntowaną pozycję [na Ukrainie], niektórzy są tam od lat, niektórzy są małżeństwem z obywatelami Ukrainy i uważają Ukrainę za swój dom.

Wiemy też, że część Irlandczyków, jaka przebywa obecnie jeszcze na Ukrainie, to osoby związane z firmami, które pomagają w opuszczeniu tego kraju rodakom, a i są wsparciem logistycznym dla mieszkańców zaatakowanego przez sowieckiego najeźdźcę kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dunnes Stores może
Kolejne 10 lat bez r
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська