28 osób bez testu

Ministerstwo Transportu opublikowało dane, które mówią o ilości pasażerów, jacy w ostatnim czasie przybyli na lotnisko w Dublinie bez testu PCR.

W tym tygodniu służby lotniskowe zatrzymały 28 osób, które nie mogły okazać negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, a powodem zatrzymań był albo brak samego testu, albo wykonany został wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Ilość zatrzymanych pasażerów wydaje się niewielka, bo od poniedziałku do czwartkowego wieczoru na dublińskiej płycie lotniska pojawiło się zaledwie 4500 pasażerów.

Ogółem 11 osobom we wszystkich portach lotniczych w Irlandii, grozi teraz kara grzywny w wysokości do 2500 € lub sześć miesięcy pozbawienia wolności, gdyż pasażerowie ci, odmówili przeprowadzenia testu po przybyciu na wyspę, jednocześnie, nie okazując wcześniejszych wyników testów.

Ministerstwo Transportu dodaje, że 1/3 pasażerów, jacy w mijającym tygodniu pojawili się na lotnisku w Dublinie, powracała z wakacji, więc gdyby zastosować wobec nich nowe zasady wprowadzone przez rząd, były to podróże nieistotne, co mogło być powodem do nałożenia kary. Prawo nie działa jednak wstecz, a pasażerowie udowodnili, że wyjechali, zanim gabinet Micheála Martina, wprowadził nowe przepisy dotyczące podróży.

Z pomocą pasażerom przyszedł dyrektor generalny dr Paul Reid, chociaż jego słowa, niewiele mogą wskórać, ale powiedział, że kraj powinien skoncentrować się na zakażeniach wewnętrznych, nie zaś na podróżach międzynarodowych, bo ryzyko przeniesienia wirusa na wyspę, nie jest bardzo wysokie, ale i nie można podróżnych obarczać wyłączną winą za ilość zakażeń w Irlandii.

Dr Paul Reid:

– Widzieliśmy wiele zmian w różnych momentach pandemii i w falach zakażeń, były to też różne obszary, które mogą być przyczyną transmisji wirusa. Czasami były to zakłady mięsne, czasami domy pomocy i noclegownie, a czasami szkoły ponadpodstawowe i młodzi ludzie. Zdarzały się też przypadki, że wirus pojawiał się na wyspie wraz z podróżnymi, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, że to jedyna i najpoważniejsza droga zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Łukasz Tygerski: Ch
Studio Londyn na ant
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian