239 miliardów – na tyle zadłużona jest Irlandia

Minister finansów Paschal Donohoe poinformował o długu publicznym, który w okresie pandemii wzrósł o 35 miliardów euro.

Minister Donohoe przekonywał, że to wszystko, uda się odbudować, zmniejszyć zadłużenie, kiedy zaczniemy wracać do normalności, chociaż nie przyjdzie to łatwo i nie stanie się szybko. Donohoe powiedział jednak, iż irlandzka gospodarka, ma duży potencjał, więc należy się spodziewać, że lata kolejne, odznaczać się będą stałymi wzrostami gospodarczymi.

Minister finansów powiedział również, iż podziewa się, dosyć szybkiej likwidacji bezrobocia, ale i tutaj należy realnie patrzeć na tę kwestię, bo czas na pełne zatrudnienia sprzed pandemii, może potrwać kilkadziesiąt miesięcy.

Paschal Donohoe spodziewa się ożywienia gospodarczego w drugie połowie tego roku, a finanse publiczne mogą wytrzymać trudności spowodowane przez Covid-19. Jak jednak zaznaczył, nie można stale wydawać pieniędzy i które trzeba pożyczać. Ratunku dla Irlandii minister finansów upatruje głównie w oszczędnościach, jakie zgromadziło społeczeństwo przebywające na kwarantannie, ale i odporności kluczowych sektorów gospodarki, które Donohoe nazwał filarami.

Minister Paschal Donohoe stwierdził również, że w początkach ubiegłego roku, irlandzki dług publiczny wynosił 204 mld €, natomiast obecnie, dotarł już do 239 mld €, co zawarte zostało w rocznym raporcie o zadłużeniu kraju. Wsparcie biznesu i dochodów kosztowały budżet ponad 12 mld €, więc to koszt ogromny, który należało ponieść.

Minister Donohoe dodał, iż obecnie dług publiczny na jedną osobę, wynosi 44 000 €, a spodziewać się trzeba, że do końca roku wzrośnie do 47 700 €. Tym samym, każdy mieszkaniec Irlandii, niezależnie od tego, czy jest oseskiem, czy leciwym mieszkańcem wyspy, zadłużony jest na właśnie ponad 40 tysięcy euro, a do końca roku, jego dług wzrośnie do prawie 50 tysięcy euro.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd w trybie pilny
Blokady zbawienne dl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian