229 Polaków zakażonych koronawirusem w Irlandii

Centrum Nadzoru i Ochrony Zdrowia (HPSC), opublikowało dane o zachorowalności na Covid-19 wśród migrantów zamieszkujących Irlandię.

Społecznością z największą ilością zakażeń są obecnie Brazylijczycy, a następnymi są Nigeryjczycy i Brytyjczycy mieszkający w Irlandii. Z danych HPSC wynika, że od marca do końca września, wirus SARS-CoV-2 obecny był w 397 próbkach pobranych od osób urodzonych w Brazylii, 300 osób urodzonych w Nigerii, 241 osób narodowości brytyjskiej i u 233 Mołdawian.

Tak szczegółowe dane to nowość, dodają pracownicy Centrum Nadzoru i Ochrony Zdrowia, bo najczęściej nie tworzy się podziału na grupy etniczne, ale ze względu na zakaźność wirusa, wprowadzono też podział ze względu na narodowość.

Wśród mieszkańców Irlandii, którzy otrzymali pozytywny wynik w kierunku koronawirusa, znalazło się też 229 Polaków, 220 Hindusów, 218 Rumunów, 162 Litwinów, 134 Filipińczyków i 66 osób pochodzących z Republiki Konga. Wirusem SARS-CoV-2 zakażonych było również 66 Pakistańczyków, 60 Łotyszy oraz 51 osób urodzonych w Republice Południowej Afryki i 5 osób z Syrii.

Wśród zakażonych od marca do początku października znalazło się również 119 irlandzkich Romów, a w ośrodkach dla uchodźców, stwierdzono 314 przypadki koronawirusa. W okresie od marca do końca września zmarło 16 cudzoziemców, którzy na stałe mieszkali w Irlandii.

HPSC uznało, że duża ilość zakażeń wśród osób pochodzących z Ameryki Łacińskiej, Azji i niektórych rejonów Europy, spowodowana jest wysokimi kosztami najmu, więc osoby pochodzące z zagranicy, najczęściej studenci i zatrudnieniu za najniższe stawki godzinowe, wybierają mieszkanie we wspólnotach, co powoduje wzrost możliwości zakażeń.

Nasza rodaczka z Irlandzkiej Rady Imigrantów Teresa Buczkowska powiedziała, że migranci, nadal są bardzo ważnym elementem składowym irlandzkiego społeczeństwa, bo świadczą usługę pracy, najczęściej niżej płatną, są też na pierwszej linii walki z koronawirusem i pracują tam, gdzie rodowici mieszkańcy Irlandii, pracować nie chcą.

Teresa Buczkowska:

– Migranci produkują naszą żywność i dostarczają ją pod nasze drzwi. Opiekują się osobami starszymi, utrzymują nasze szpitale w czystości i zapewniają podstawową opiekę medyczną. Migranci są również bardziej skłonni do życia w warunkach przeludnienia, w których nie mogą praktykować dystansu społecznego ani samoizolacji. 

Pani Buczkowska skrytykowała reakcję niektórych kół na koronawirusowy kryzys, mówiąc, że błędem jest stwierdzenie, iż pandemia miałaby znacznie mniejszy wpływ na życie Irlandczyków, gdyby nie migranci, którzy ją przyspieszyli.

*

Ze względu na te niepochlebne wobec nas, migrantów komentarze, postaramy się zaprosić panią Teresę Buczkowską do piątkowej audycji Radia Wnet „Studio Dublin”, gdzie będzie mogła wypowiedzieć się w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Garda będzie od dzi
Leinster House się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian