20 554 przypadki i próba ochrony kraju przed lockdownem

Ostatni dzień roku przynosi nam raczej złe wiadomości, chociaż kluczowe decyzje podejmowane będą w początkach przyszłego tygodnia, ale minister zdrowia zapowiedział, że „czeka nas radykalna zmiana w zasadach testowania oraz izolacji osób zakażonych koronawirusem”.

To ilość dzienna przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wymusiła zmiany, jakie zaproponował minister Stephen Donnelly, a wszystko, żeby uchronić Irlandię przed wprowadzeniem kolejnej pełnej blokady. NPHET na wieczornej konferencji poinformował, że w kraju odnotowano 20 554 nowe przypadki koronawirusa, a sam system testowania centralnego, stał się już mało wydolny.

Gwałtownie rosnąca ilość przypadków zakażeń prowadzi też do wniosku, jak zaznaczył minister Donnelly, iż początek 2022 roku, może okazać się bardzo trudny dla gospodarki, bo tysiące pracowników, z powodu zakażenia, prawdopodobnie zmuszonych będzie zostać w domach. Dla szefa resortu zdrowia ważną kwestią jest też ochrona pracowników placówek medycznych i całego systemu ochrony zdrowia w kraju, by mógł radzić sobie z chorymi, w tym zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

Rząd już teraz chce, aby wszystkie osoby poddawały się testom antygenowym, więc od 4 do 39 lat oraz starsze, o ile uznają, że mogły być zakażone koronawirusem lub mają pierwsze symptomy choroby, w tym przeziębienia. Można też wykonać test PCR, który jest dokładniejszy, ale to, głównie w przypadku pozytywnego wyniku testu antygenowego.

Zmieniono już zasady samoizolacji po potwierdzonym zakażeniu koronawirusem, więc wszystkie osoby w wieku od 12 lat wzwyż, które zostały zaszczepione 2 dawkami szczepionki i otrzymały dawkę przypominającą, powinny izolować się przez co najmniej 7 dni.

Nie ma do tej pory planów, które mówiłyby o opóźnieniu otwarcia szkół w Irlandii, a Departament Edukacji potwierdza, że przerwa w nauczaniu, zakończy się zgodnie z planem.

Ministerstwo Zdrowia apeluje do mieszkańców Irlandii, aby zrewidowali swoje plany sylwestrowe i zrezygnowali z zabaw w środowisku, które może przyczynić się do transmisji koronawirusa.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Studio Dublin – os
Kilkutygodniowy burd