2 proc. limit podwyżki czynszu jest bez znaczenia

Nowe przepisy pokazują, że rząd nie ma kontaktu z kryzysem najmu.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wypowiedział się w Dáil na temat nowej ustawy o najmie mieszkań i lokalach mieszkalnych, mówiąc, że pokazuje ona, że ​​rządowi brakuje pomysłów na kryzys w sektorze najmu prywatnego.

Poseł O’Broin powiedział, że projekt ustawy gwarantuje jeszcze większe podwyżki czynszu i nie wprowadza najmu na czas nieokreślony. 

Teachta Dála Ó Broin powiedział: 

– Ten najnowszy akt prawny utrzymuje nieefektywne środki dotyczące stref presji czynszowej. Nie wprowadza również najmu na czas nieokreślony, wbrew twierdzeniom ministra mieszkalnictwa. Utrzymanie systemu, który pozwala na jakiekolwiek podwyżki czynszu, wskazuje mi, że ten rząd nie dba o najemców. Nowy limit 2% jest bez znaczenia, ponieważ wynajmujący regularnie przekraczali poprzedni limit 4% i limit inflacji, co widać na podstawie najnowszych danych pochodzących z RTB. Co więcej, podstępną częścią tego nowego ustawodawstwa jest to, że pozwala na skumulowane podwyżki czynszów procentowych. Najemcy nie mogą już dłużej znosić podwyżek czynszu. W raporcie opublikowanym przez Irish Times podkreślono, że Dublin jest obecnie szóstym najdroższym miastem na świecie, pod względem wynajęcia domu lub mieszkania. To niesamowite. Minister jest również nieuczciwy, gdy stwierdza, że ​​wprowadzają najem na czas nieokreślony. Usunięcie anomalii z części 4 w istniejących przepisach jest dobrze widziane, ale niewiele pomoże lokatorom pozostać w ich domach. Gdyby rząd rzeczywiście chciał wprowadzić najem na czas nieokreślony, usunie wszystkie eksmisje z sekcji 34, czyli bez winy najemcy. Pod czujnym okiem Fine Gael nie było przystępnych cen na wynajmowane domy. Teraz wspiera ich Fianna Fáil i pomimo wszystkich obietnic wyborczych, również Partia Zielonych. Najbardziej przygnębiającą częścią tego całego obrazu jest to, że nie będzie lepiej. Raport KPMG zlecony przez Radę Miasta Dublina wskazuje, że średnie czynsze w Dublinie wyniosą 2412 euro do 2028 roku. Fakty są takie, że ten rząd nie ma ochoty pomagać dziesiątkom tysięcy najemców w kraju. Chowanie się za Konstytucją jest nieuczciwe, a ja nie wierzę, że ten rząd naprawi kryzys. Musimy zobaczyć awaryjny trzyletni zakaz podwyżek czynszów, zwrot podatku dla wszystkich najemców i naprawdę przystępne cenowo domy do wynajęcia. To właśnie zrobiłby Sinn Féin.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Ryanair

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair zadowolony z
Gabinet źle prognoz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська