2 € za litr benzyny – bardzo blisko

Jesteśmy już bardzo blisko przekroczenia bariery, którą przewidywałem ładnych kilka tygodni temu, czyli 2 € na cennikach dystrybutorów paliw na stacjach benzynowych.

Najnowsze dane, które pochodzą z AA Ireland, pokazały, że w ostatnich 24 miesiącach, ceny na stacjach benzynowych w całym kraju podniosły się o 1/3 i zmierzają w okolice 2 €, co może być dla niektórych barierą, nie do pokonania. Dwa ostatnie tygodnie pokazały, jak szybko wzrastać może cena benzyny i oleju napędowego, a wszystko przez ceny surowca, czyli ropy naftowej, za którą należy zapłacić już 94 $ za baryłkę, czyli ok. 83 €. Co istotne, cena ropy jest niestabilna, bo mamy do czynienia z mocnymi wahnięciami cen, ale nawet spadki, nie są długookresowe, by następnie miały tendencję wzrostową.

Problem z cenami ropy na giełdach ma związek z sytuacją na granicy rosyjsko – ukraińskiej, co nałożyło się na wcześniejsze problemy z dostawami, więc ogólnie rzecz ujmując, wzrosty obserwowane mogą być do chwili, gdy sytuacja w rejonie ukraińskim, nie zacznie się stabilizować. Są ku temu sygnały, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby przesądzać o sytuacji, więc i rynki paliw, reagują impulsywnie, co z kolei odpowiada reakcjom i wypowiedziom niektórych polityków.

Wróćmy jednak na nasze krajowe podwórko, gdzie ceny paliw są najwyższe od 1991 roku, czyli od chwili, gdy AA Ireland, zaczęło prowadzić statystyki cen paliw pędnych. Jak wynika z obliczeń, obecnie, 12-miesięczne użytkowanie samochodu napędzanego benzyną, droższe jest o 596 €, w porównaniu z rokiem poprzednim. Nieco taniej jest w przypadku samochodów z silnikami diesla, bo w tym przypadku, koszt roczny podniósł się o 460 €.

Średnie ceny benzyny na irlandzkich stacjach paliwowych wynoszą w przypadku benzyny 1,77 € za litr, a olej napędowy kosztuje teraz, również średnio 1,68 € za litr, natomiast paliwa premium to cena 1,86 € za litr. Jeżeli przeliczyć to wszystko na średnie zużycie paliw i statystyczną ilość przejechanych samochodem prywatnym kilometrów, to roczny koszt tankowania samochodu wynosi już średnio 2149 €, a samochodu z silnikiem diesla 1660 €. Przy wyliczeniach przyjęto wartości dla samochodu z bakiem o pojemności 50 litrów i przebiegiem kilometrów 17 000 w roku.

Paddy Comyn z AA Ireland uważa, że obecne ceny na stacjach paliwowych w Irlandii, nadal się utrzymują i będą się utrzymywać w wartościach wysokich, a wkrótce, mogą też przekroczyć 2 € za litr, chociaż o tej porze roku, powinny zacząć trend odwrotny. Comyn dodał, iż dobrze się stało, że rząd zadecydował o obniżeniu cen na przejazdy komunikacją publiczną, ale to niewielka pomoc w tej sytuacji, a o ile ceny dotrą już do 2 € za litr benzyny, wiele gospodarstw domowych, nie będzie mogło pozwolić sobie na korzystanie z własnego samochodu, w takim zakresie, jak ma to miejsce obecnie.

Aktualnie na cenę benzyny w Irlandii składa się także podatek, który trafia do Skarbu Państwa i wynosi 96 centów, a dla oleju napędowego jest to 85 centów.

Bogdan Feręc

Źr: AA Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Blast kills two at P
Maski z twarzy zdją
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>