1800 osób zostało już zaszczepionych

Dyrektor naczelny HSE dr Paul Reid poinformował, że do tej pory, zaszczepiono w Irlandii ponad 1800 osób.

Szczepienia prowadzone są nieprzerwanie i przez weekend, ilość zaszczepionych w kraju przekroczy 2000 osób. Kolejny tydzień przyniesie nam zwielokrotnienie tych danych, dodał dr Reid, ponieważ szczepionki rozsyłane są po całym kraju i np. do hrabstwa Cork wysłano ponad 2000 dawek szczepionki, które są podawane zarówno dzisiaj, jak i będą jutro oraz w niedzielę.

W przyszłym tygodniu punkty szczepień uruchomione zostaną w kolejnych 25 domach opieki i w szpitalach w całym kraju. HSE przewiduje, iż z dostarczonej pierwszej 40-tysięczej partii szczepionek, otrzyma ją około 25 000 osób, a kolejne dawki i osoby szczepione będą z dostaw, które są już w drodze. Kolejna dostawa szczepionek dotrze na wyspę w przyszłym tygodniu.

Dyrektor Paul Reid przekazał też złe informacje, ponieważ w kraju znacznie wzrósł wskaźnik zakażeń i wyniki pozytywne otrzymuje się w 22 proc. próbek. Są też ośrodki, w których pozytywny wynik dała połowa badanych, więc może to sugerować, nagły i dramatycznie wysoki wzrost ilości zakażonych.

W podobnych słowach wypowiedział się o wzroście infekcji powodowanych wirusem SARS-CoV-2 profesor systemów zdrowotnych na Dublin College University Anthony Staines, który uważa, że najgorsze, dopiero się zbliża.

Profesor Anthony Staines:

– Sytuację komplikuje niepowodzenie HPSC w aktualizacji zarejestrowanych przypadków zakażeń. W ciągu ostatnich kilku dni w różnych momentach czeka na dodanie około 4000 przypadków. Nawet przy dość optymistycznym spojrzeniu oznacza to, że wczoraj było to 2800 przypadków.

Kwestię szczepień raczej optymistycznie komentuje rzecznik ministra zdrowia Stephena Donnelly i Departament Zdrowia spodziewa się, że zaszczepienie wszystkich mieszkańców kraju, możliwe jest do jesieni tego roku, ale wszystko uzależnione będzie od dostaw szczepionki. Departament Zdrowia dodaje, iż z ich informacji wynika, że szczepieniom chce się poddać większość mieszkańców Irlandii, chociaż nie podano w komunikacie, o jaką większość chodzi.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Holohan chce nam urz
Hiszpański rząd za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian