17 przypadków koronawirusa w jednej szkole

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym nakazali, pozostanie w domach prawie 400 uczniom i wszystkim nauczycielom Scoil Mhuire w Killorglin, kiedy okazało się, iż odnotowano tam 17 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Cała szkoła pozostawać będzie na kwarantannie do 30 grudnia, a i zalecono, aby rodzice uczniów oraz rodziny personelu szkoły, ograniczyli swoją aktywność i poddali się badaniu w kierunku koronawirusa. Ministerstwo Edukacji mówi, że to pierwszy tak poważny przypadek wybuchu epidemii w szkole, co spowodowało, iż wszystkie placówki edukacyjne, trafiły właśnie pod specjalny nadzór służb medycznych.

HSE bada teraz kontakty wszystkich 386 uczniów, w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa, a miejscowy poseł, Michael Healy Rae powiedział, że incydent ten, powinien działać, jako sygnał ostrzegawczy dla wszystkich mieszkańców kraju.

Poseł niezrzeszony Michael Healy Rae powiedział:

– To pokazuje, jak bardzo musimy być ostrożni. To sprawi, że ponownie zbierzemy siły i zdamy sobie sprawę, że sprawy w zakresie zakażeń, nie są normalne. Jak dotąd w Irlandii, nie obserwowano wybuchu epidemii na taką skalę wśród populacji szkolnej.

Ministerstwo Edukacji zapewniło, iż bardzo dokładnie i z uwagą przyglądać się będzie sytuacji i wraz z Departamentem Zdrowia, zaleca przebadanie w kierunku Covid całej populacji tej szkoły oraz rodziców i członków najbliższych rodzin. HSE wdroży w tym przypadku nieco inną procedurę kontrolną, więc przeprowadzi dwa testy, a badania odbędą się w odstępie kilku dni.

Dzieciom z Scoil Mhuire zalecono unikanie kontaktów z osobami starszymi, przynajmniej do chwili uzyskania negatywnego wyniku testu.

Decyzja o ponownym otwarciu szkoły podjęta zostanie po świętach Bożego Narodzenia, a uzależniona ma być od stanu zdrowia uczniów i personelu szkoły.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education/HSE

Polska-IE: Udostępnij
EUR 9.5 bn trade sur
Gospodarka będzie r
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian