Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

15 centów za hipokryzję? Penneys każe płacić za torby, ale przymyka oko na własne grzechy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od przyszłego poniedziałku klienci sklepów Penneys zapłacą 15 centów za papierową torbę. Oficjalnie – dla dobra planety. W praktyce – coraz więcej osób uważa, że to tylko marketingowy zabieg mający przykryć nieekologiczne fundamenty działalności giganta odzieżowego.

Choć papierowe torby Penneys są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, wielu komentatorów kwestionuje sens nowej opłaty. Prezenterka programu The Home Show Sinead Ryan określiła ją jako „nieproporcjonalną” i nie do końca uzasadnioną:

– To trochę jak kara za coś, co i tak już jest przyjazne środowisku. W pełni popieram opłaty za plastik, ale tutaj mamy do czynienia z papierem z recyklingu.

Jeszcze ostrzejszy ton przyjął Oisín Coghlan, doradca ds. polityki publicznej, który zarzucił Penneysowi próbę odwrócenia uwagi od prawdziwego problemu – masowej produkcji i konsumpcji.

– Model Penneysa opiera się na taniej, szybkiej modzie. To oni powinni brać odpowiedzialność, nie przerzucać ją na klienta poprzez symboliczne opłaty za torby.

Penneys zapewnia, że ich decyzja jest spójna z działaniami innych sprzedawców detalicznych i że podobne opłaty ograniczają zużycie papieru. Firma podkreśla, że to „kolejny krok” w kierunku bardziej zrównoważonego biznesu.

Jednak liczby mówią same za siebie: tylko 3% ubrań Penneys nadaje się do pełnego recyklingu, a większość materiałów zawiera plastik, który po każdym praniu emituje mikroplastiki do środowiska. Co więcej, znaczna część kolekcji pochodzi z fabryk w Bangladeszu, Indiach i Chinach, a to w sumie ponad 400 placówek produkcyjnych, gdzie koszty środowiskowe i społeczne są ogromne.

Sinead Ryan nie kryła rozczarowania:

– Byłabym o wiele bardziej skłonna poprzeć tę opłatę, gdyby Penneys nie importował masowo ubrań z fabryk w Azji. Mówimy tu o działaniach, które mają wyglądać ekologicznie, a są tylko zasłoną dymną.

*

Czy opłata za torbę to naprawdę troska o środowisko, czy po prostu ładnie opakowany zysk? Coraz więcej konsumentów zaczyna zadawać to pytanie. I słusznie.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Brando Makes Branding on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version