1,4 miliarda euro wypłaconych w związku z roszczeniami z tytułu zaniedbań medycznych od 2010 roku, 2,1 miliarda euro przeznaczono na odszkodowanie przyznane państwowej agencji ds. roszczeń od 2010 roku

W ślad za odpowiedziami PQ z Departamentu Zdrowia lider Aontú Peadar Tóibín wyraził poważne obawy dotyczące ponad 1,4 miliarda euro wypłaconych w związku z roszczeniami z tytułu błędów medycznych od 2010 roku przez HSE oraz 367% wzrostu liczby płatności przekraczających 4 mln euro.

An Teachta Dála Tóibín powiedział:

– Liczby, które otrzymałem w związku z roszczeniami o odszkodowania za błędy medyczne w tym tygodniu, są wstrząsającą lekturą. Od 2010 roku Państwowa Agencja ds. Roszczeń wypłaciła 1,44 miliarda euro odszkodowania za zaniedbania medyczne. Odpowiedź PQ idzie dalej i stwierdza: „% wzrost liczby roszczeń, w przypadku których wypłacono odszkodowania w latach 2010-2020, wynosi 116%, a liczba tych płatności, które przekraczały 4 miliony euro, wzrosła o 367% w tym samym okresie”. Liczby te odnoszą się również do roszczeń związanych z działaniami masowymi, takimi jak kontrola szyjki macicy. We wszystkich statystykach, od liczby roszczeń, przez koszty roszczeń, aż po łączne wypłaty, nastąpił gwałtowny skok. Rząd zdaje sobie jednak sprawę z tego faktu, ponieważ ich alokacja do Państwowej Agencji ds. Roszczeń w Budżecie Zdrowia drastycznie wzrosła. Od 2010 r. na odszkodowania przyznane Państwowej Agencji ds. Roszczeń przeznaczono 2,1 miliarda euro. Przydział w budżecie na 2020 r. na odszkodowania medyczne jest prawie siedmiokrotnie większy niż w 2010 r. Jest to szokujące na tak wielu poziomach. Za każdą postacią stoi obywatel, który masowo wycierpiał i zdewastowana została jego rodzina. Liczby te są oczywiście bardzo trudne do odczytania w świetle sprawy sądowej z tego tygodnia, w której odpowiedzialność została przyznana przez oskarżonych w sprawie podjętej przez parę, której zdrowe nienarodzone dziecko zostało poddane aborcji w Narodowym Szpitalu Położniczym. Poradnia Zdrowia Płodu Merrion poinformowała rodziców, że ich syn ma zespół Edwardsa. To była nieprawda, Narodowy Szpital Położniczy nie stosował się do własnych wytycznych. Nie mieli kompetencji, by postawić tę diagnozę i życie Chrisa dobiegło końca. Rodzice Christophera są niezwykle odważni w walce o sprawiedliwość dla ich syna Christophera. Sądzę, że zostali potraktowani szokująco przez kadrę kierowniczą Państwowego Szpitala Położniczego i dwóch ministrów zdrowia.

Mairéad Tóibín, przedstawicielka i kandydatka na posła Aontú w Dublinie Bay South oświadczyła:

– Za wieloma z tych liczb kryje się przyznanie się do odpowiedzialności. Przyznaje się, że prace nie zostały wykonane prawidłowo, że systemy się zepsuły, a wytyczne nie są przestrzegane. Musi to być kluczowy obszar, na którym należy się skoncentrować, aby poprawić usługi dla pacjentów i chronić państwo. Tutaj należy zadać pytania dotyczące odpowiedzialności. Jaki poziom odpowiedzialności został osiągnięty w przypadku każdego odszkodowania, aby ta szkoda i te przypadki się nie powtórzyły? Kolejnym szokującym elementem tragicznej sprawy Narodowego Szpitala Położniczego jest fakt, że państwo zapowiedziało wówczas, że pokryje koszty prawne prywatnej przychodni, a także koszty obrony szpitala publicznego – posunięcie bezprecedensowe. Państwo wsparło finansowo prywatną klinikę, aby odrzucić odpowiedzialność za bezprawną utratę życia Christophera. Przez cały czas państwo przeznaczyło ponad 2,1 miliarda euro na spłatę ich wykroczeń w ostatniej dekadzie. Te liczby i haniebne traktowanie tych rodziców szukających sprawiedliwości sprawia, że ​​lektura jest niezwykle trudna i powinna dotyczyć wszystkich. Istnieje również poważna obawa, że ​​liczby te prawdopodobnie wzrosną, zwłaszcza w związku z zamknięciem Służby Zdrowia na wiele miesięcy od wybuchu pandemii Covid. Polityka restrykcyjna rządu bezpośrednio przekłada się na bardziej zaawansowane diagnozy raka, zgony z powodu raka, niewykonane wizyty u lekarza rodzinnego, zwiększone cierpienie ze względu na zdrowie psychiczne. Będzie to miało ogromny wpływ ludzki i finansowy. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Antou

Polska-IE: Udostępnij
Konieczna jest zmian
Rozbieżność słó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian