13 zgonów i 402 nowe zakażenia

Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej premiera Leo Varadkara, padło zapewnienie, że do końca przyszłego tygodnia podjęte zostaną ostateczne decyzje o zmianach i nowych środkach zapobiegawczych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Premier powiedział też, że kraj nie wszedł jeszcze w szczytowy okres epidemii, a ten dopiero się zaczyna, więc ilość zachorowań nadal będzie wzrastać. Varadkar wezwał mieszkańców Irlandii, aby w przypadku zachorowania, kontaktowali się z lekarzem, ponieważ to oni są w stanie określić, czy stan nie jest zagrożeniem życia.

Premier rozumie też decyzje niektórych osób, które chcąc odciążyć irlandzką służbę zdrowia, rezygnują z wizyty w gabinecie lekarskim, ale takie odkładanie badania, może zakończyć się tragicznie, dodał. Leo Varadkar zachęca wszystkich chorych, aby kontaktowali się z lekarzami GP lub wzywali pogotowie, ponieważ rząd w ten sposób może ograniczyć ilość przypadków ciężkich lub śmiertelnych.

Premier powiedział też kilka słów o gospodarce i jej obecnego stanu nie nazywa kryzysowym, a stwierdził, że ekonomia Irlandii weszła w stan „hibernacji” i przygotowuje się do ożywienia. Szef rządu dodał jednak, że Irlandia wchodzi w okres globalnej recesji, więc także odczuje światowe spowolnienie gospodarcze. Celem rządu jest oprócz walki z wirusem, ochrona irlandzkiej gospodarki, uniknięcie okresu głębokich cięć i oszczędności, jak miało to miejsce za czasów rządów jego poprzednika. Varadkar powiedział również, że kraj znajduje się obecnie w lepszej sytuacji niż dziesięć lat temu i jeśli wpadnie w recesję, nie będzie ona tak bardzo dotkliwa. Premier odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie będą koszta epidemii dla budżetu, bo jak zaznaczył, to będzie wiadomo dopiero po zakończeniu walki z wirusem Covid-19.

Varadkar podkreślił, że ani on, ani jego gabinet, nie są w stanie teraz powiedzieć, czy obecne ograniczenia zostaną złagodzone, czy może okaże się niezbędne ich rozwinięcie i przedłużenie.

Wcześniej dyrektor ds. medycznych w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan poinformował, że w kraju mamy 13 nowych zgonów spowodowanych koronawirusem oraz 402 nowe przypadki zachorowań.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish