Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

13 milionów euro na czarne punkty. Czy te drogi wreszcie przestaną zabijać?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rząd ogłosił inwestycję w wysokości 13 milionów euro na poprawę stanu dróg lokalnych, które zostały oznaczone jako tzw. czarne punkty – miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. Decyzja ta zapadła po kolejnym tragicznym tygodniu na irlandzkich drogach, w którym życie straciło pięć osób w różnych częściach kraju.

Podsekretarz stanu ds. transportu Sean Canney poinformował, że rząd ściśle współpracuje z władzami lokalnymi w całej Irlandii, aby wskazać lokalizacje, w których najczęściej dochodzi do wypadków. Wykorzystywane są przy tym szczegółowe dane o kolizjach, zbierane przez funkcjonariuszy An Gharda Síochána, a następnie analizowane w ramach corocznych przeglądów bezpieczeństwa dróg regionalnych i lokalnych.

W ramach tego procesu identyfikuje się obszary wysokiego ryzyka, znane jako Lokalizacje Interesu (LOI). Władze lokalne mają obowiązek przeglądu tych miejsc i wdrożenia odpowiednich środków zaradczych” – wyjaśnił minister Canney. Co istotne, środki z rządowego programu uzupełnią inwestycje samorządów. Lokalne władze mogą ubiegać się o dofinansowanie modernizacji inżynieryjnych w miejscach oznaczonych jako LOI, a także zgłaszać własne projekty oparte na wiedzy i doświadczeniu inżynierów.

Ta inwestycja jest ukierunkowana na wykorzystanie statystyk kolizji i Analizy Bezpieczeństwa Sieci” – dodał minister. „Oprócz tych lokalizacji objętych LOI, władze lokalne zgłaszają również projekty bezpieczeństwa w oparciu o lokalną wiedzę”.

Jak wyjaśniono, w 2025 roku 13 milionów euro zostanie przeznaczone na tzw. tanie prace poprawy bezpieczeństwa, a dodatkowe programy modernizacji będą finansowane w ramach strategicznych dotacji drogowych i programów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Minister Canney zaznaczył, że do oceny ryzyka stosuje się dwa systemy: reaktywną analizę kolizji, która polega na badaniu całej krajowej sieci w celu wykrycia miejsc o nietypowo dużej liczbie wypadków, oraz aktywne kontrole bezpieczeństwa, w ramach których eksperci dokonują wizualnej oceny dróg co trzy–cztery lata.

Ogłoszenie inwestycji było odpowiedzią na pytanie posła z Kildare Naoise Ó Cearúil dotyczące tego, w jaki sposób Departament Transportu wykorzystuje dane i wiedzę lokalną do wykrywania obszarów wysokiego ryzyka.

13 milionów euro to kwota znacząca, ale pytanie, które wciąż zadają sobie mieszkańcy Irlandii, brzmi: czy tym razem wystarczy, by te drogi wreszcie przestały zabijać?

Bogdan Feręc

Źr. The Mirror

Photo by Andrew varnum on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version