128 koni padło na wyścigach, a minister jest zadowolony z przepisów

Irlandia jest jednym z krajów, w których wyścigi konne mają długą tradycję, podobnie, jak hodowla tych zwierząt.

Jednak dane o śmiertelności na torach wyścigowych, mogą niektórych z nas przerazić i jak podają Horse Racing Ireland (HRI) i The Irish Horseracing Regulatory Board (IHRB), w tym roku podczas wyścigów oraz na torach do ćwiczeń, padło już 128 koni.

Dosyć lekko do tych statystyk podchodzi jednak minister rolnictwa Michael Creed, który powiedział, że dane „są zgodne ze statystykami, jakie można otrzymać w innych krajach organizujących wyścigi koni”.

Minister Creed, nie chce też, aby do statystyk o zwierzętach, które padły na torach, włączać statystyki o urazach, bo te nie muszą mieć wcale związku z wyścigiem, a być np. wcześniej odniesioną kontuzją. – To byłoby niepraktyczne, dodał minister.

Wg repliki ministra, który w ten sposób udzielił odpowiedzi na pytanie parlamentarne posłanki niezależnej Maureen O’Sullivan, śmiertelność koni na wyścigach, jest bardzo niska, bo wynosi zaledwie 0,38% ze wszystkich 33,746 koni, jakie pojawiły się na torach wyścigowych Irlandii w tym roku.

Minister Creed dodał, że irlandzkie władze nadzorujące wyścigi konne, bardzo poważnie podchodzą do dobrostanu zwierząt wyścigowych, więc zarówno opracowały ścisłe przepisy w zakresie hodowli, jak i transportu, a i do sposobu traktowania koni na torach. – Łącząc je w całość, otrzymujemy maksymalizację bezpieczeństwa tras dla koni, ale też dla dżokejów, powiedział Creed.

Minister zakończył stwierdzeniem: Dlatego jestem zadowolony, że istnieją odpowiednie środki ostrożności, aby chronić konie tak dalece, jak to możliwe.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture/Dail

Polska-IE
S & P podnosi rating
Polish man confronte
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish