12 500 bezrobotnych więcej

W okresie ostatniego tygodnia, ponownie wzrosła ilość osób pobierających zasiłek dla pandemicznych bezrobotnych, podaje Ministerstwo Zatrudnienia i Ochrony Socjalnych.

Dzisiaj zasiłek Pandemic Unemployment Payment otrzyma ogółem 342 500 osób, które pracę straciły w wyniku pandemii, co oznacza, że w siedem dni o 12 500 więcej. W związku z tym Skarb Państwa wypłaci zasiłki PUP w kwocie ponad 99 mln €, a tydzień temu, było to 95,5 mln €. Ogólna kwota, jaką budżet państwa wydał na zasiłki dla osób tracących pracę w wyniku pandemii wynosi już 4 miliardy euro, potwierdza Departament Ochrony Socjalnej.

Minister Heather Humphreys kolejny raz już powtórzyła, że to oczekiwany przez gabinet wzrost, a ma nadzieję, że wkrótce, sytuacja się odwróci i rozpocznie się powrót do pracy.

Sektorami, gdzie notuje się obecnie największe pandemiczne bezrobocie, są hotelarstwo i gastronomia i tu 100 994 osoby pobierają zasiłki PUP, a następne to handel hurtowy i detaliczny, 55 516 osób oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne 30 141 osób.

W komentarzu do przedstawionych przez siebie danych, minister Heather Humphreys powiedziała:

– Wiem, że ludzie ponoszą ogromne poświęcenia, stosując się do porad dotyczących zdrowia publicznego. Jednak spadek liczby przypadków Covid-19 w ostatnich dniach jest zachęcający i daje powody do optymizmu przed zbliżającym się okresem świątecznym. Jedźmy wszyscy razem. Wcześniej już opanowaliśmy tego wirusa. Ponowne dokonanie tego leży w naszym interesie.

Minister Humphreys dodała, że rząd, pracuje nad przepisami, które wydłużą okres pobierania zasiłków dla osób zatrudnionych przed wrześniem 2020 roku. Te przepisy są na ukończeniu, więc wkrótce zostaną przyjęte.

Minister Heather Humphreys:

– Oznacza to, że osoby, które rozpoczęły pracę dopiero po lutym 2020 r., ale zostały teraz zwolnione z powodu zwiększonych ograniczeń, mogą mieć ustaloną stawkę płatności w odniesieniu do ich zarobków w okresie od marca do września 2020 r. Przepisy zapewnią również, że osoby, które mogły być zatrudnione przed lutym 2020 r., ale których zarobki spadły w okresie od lutego, nadal mogą mieć ustaloną wcześniej stawkę PUP w odniesieniu do wcześniejszych, wyższych zarobków.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia nie będzie
Ostrzeżenie dla czt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian