1000 covidowych zgonów od początku stycznia

Przyzwyczailiśmy się już trochę do liczb podawanych przez Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i kiedy słyszymy o dziennej ilości zakażeń w ilości 1400 dziennie, nie robi to na nas wrażenia.

Powodem takiego odbioru jest fakt, że jeszcze niedawno, w kraju dochodziło do prawie 8000 zakażeń, więc teraz, nasze umysły mówią nam, że to mało. Tak nie jest, bo w przeliczeniu na ilość mieszkańców, to nadal bardzo dużo i chociaż dzienne wskaźniki spadają, wciąż jest ich zbyt dużo.

Na konferencji prasowej dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan poinformował, że od początku stycznia, doszło w kraju do ponad 1000 zgonów spowodowanych wcześniejszym zakażeniem koronawirusem, a grubo ponad 100 000 mieszkańców kraju, zaraziło się nim od początku stycznia.

Tylko wczoraj mieliśmy 79 covidowych zgonów i 1414 nowych zakażeń, a o ile liczby utrzymywać się będą na takim poziomie, nie można będzie nawet myśleć o marcowym zniesieniu ograniczeń. Naczelny lekarz kraju dr Holohan dodał, iż do największej ilości zakażeń doszło w Dublinie i było ich 608, a następnie w Cork 96, Galway 65, Meath 59 i pozostałe 481 w całym kraju.

W irlandzkich szpitalach przebywa teraz 1492 pacjentów, którzy mają wynik dodatni na Covid-19 i są w stanach ciężkich oraz średnich, a 211 osób zajmuje łóżka na oddziałach intensywnej terapii.

Dr Tony Holohan:

– W styczniu 2021 roku doświadczyliśmy ponad 1 000 zgonów i ponad 100 000 przypadków zakażeń. Zgłosiliśmy więcej przypadków w ciągu miesiąca niż w całym 2020 roku. To pokazuje, jak szybko ta choroba może się rozprzestrzeniać i jak bardzo może wpływać na zdrowie publiczne. Wysiłki całej populacji związane z przestrzeganiem podstawowych porad dotyczących zdrowia publicznego pozwoliły nam bardzo szybko zmniejszyć częstość występowania tej choroby w porównaniu z większością krajów europejskich. Pomimo niedawnego, znacznego spadku liczby przypadków, poziom zakażeń w populacji jest dwukrotnie wyższy niż w szczycie zachorowalności w październiku ubiegłego roku. W ciągu następnych kilku tygodni powinniśmy zachować zgodność ze wszystkimi obowiązującymi środkami, abyśmy mogli osiągnąć jak najniższy poziom choroby.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian