100 € na dziecko

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys zatwierdzając wypłatę zasiłku na dzieci, powiedziała, że to sukces jej Departamentu i całego rządu, który zagwarantował wcześniej te pieniądze w budżecie.

Ponad 650 000 rodziców otrzyma w czerwcu dodatkowe 100 € zasiłku na dziecko, co wypłacone zostanie w ramach wsparcia kosztów utrzymania. Oznacza to również, iż w tym tygodniu ok. 1,2 mln dzieci otrzyma płatność, a do dodatkowej wypłaty w Dublinie uprawnione są 172 283 rodziny, w Cork 72 264, Kildare 33 810, Galway 33 772, a w Meath 30 645.

Najmniej zasiłków wypłaconych zostanie w Leitrim, gdzie zaledwie 4418 rodzin otrzyma to wsparcie, a przed tym hrabstwem uplasowały się Longford z 5976, Roscommon z 8161, Monaghan z 8332 i Sligo z 8348 rodzinami.

Jak mówi minister Humphreys, to bardzo ważna pomoc dla tysięcy dzieci i ich rodziców, którzy borykają się obecnie z wysokimi kosztami życia, a pieniądze te wyraźnie wesprą domowe budżety. Minister ochrony socjalnej dodała, że pieniądze zaczną wpływać na konta osób uprawnionych już od jutra, natomiast całość wypłat powinna zakończyć się najdalej w tydzień.

Dodatkowe 100 € wypłacone zostanie rodzicom dzieci, które otrzymują zasiłek z tytułu sfinansowania kosztów zakupu odzieży i obuwia do szkoły, ale też inne zasiłki rodzinne. Minister powiedziała również, że w ostatnich 18 miesiącach rząd wprowadził szereg form wsparcia, których celem było zmniejszenie obciążeń finansowych rodzin.

Aktualnie rząd rozważać ma kolejne środki pomocowe, jakie przyznane zostaną w ustawie budżetowej na przyszły rok, a skorzystają z nich mieszkańcy Irlandii, w tym chodzi o dopłaty do energii elektrycznej. O tym jednak dowiemy się dopiero po letniej przerwie, gdyż jak zapowiedział minister finansów, nie chce wcześniej rzucać obietnic bez pokrycia.

Wiadomo natomiast, że już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie partii Fine Gael, na którym omawiane będą cele budżetowe, padną propozycje wydatkowe oraz propozycje podziału środków z państwowej kasy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Markus Spiske on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: