100 dni odmrażania wg Leo Varadkara

Premier Leo Varadkar przedstawił wczoraj wieczorem plan odmrażania gospodarki kraju, ale będzie to proces stopniowy i jak podkreślił, zawsze istnieje ryzyko powrotu do niektórych ograniczeń.

Pięć faz, na jakie podzielono plan, będzie obwarowane zasadami, a to tylko dlatego, by chronić irlandzkie społeczeństwo, co w konsekwencji pozwoli na pełną kontrolę sytuacji koronawirusowej w Irlandii. Premier Varadkar przyznał, że „powrót naszego życia do normy zajmie trochę czasu, ale tak musi być”, żeby mieć pewność, iż nic nikomu nie zagraża.

Część ministrów krytykowała ogólnikowość przedstawionego gabinetowi planu i byli to ministrowie Michael Creed, Michael Ring, Shane Ross, Finian McGrath oraz wicepremier Simon Coveney, ale premier zaznaczył, iż nie można bardziej uszczegółowić niektórych, czy nawet większości zasad, bo będą one krokami odpowiadającymi sytuacji epidemiologicznej kraju.

Pierwsza faza odmrażania Irlandii rozpocznie się za dwa tygodnie, więc 18 maja, kiedy do pracy będą mogli wrócić, budowlańcy, architekci krajobrazu i dekarze, jednak zobowiązani będą do zachowania zasad dystansu społecznego. 19 maja otwarte zostaną centra ogrodnicze, sklepy ze sprzętem, rynki rolne, podobnie jak inne sklepy detaliczne, w tym z artykułami gospodarstwa domowego, sklepy optyczne, motoryzacyjne, rowerowe punkty napraw, z produktami biurowymi, elektryczne, informatyczne, prowadzące sprzedaż telefonów i punktu naprawy drobnego sprzętu.

Będzie można spotykać się w grupach do czterech osób, a i można będzie uprawiać sport, ale tylko ten bezkontaktowy. W zakładach pracy trzeba będzie nosić maseczki na twarzach, ale zostaną też wytyczone miejsca, gdzie to też będzie wymagane, więc prawdopodobnie chodziło premierowi o sklepy, chociaż to nie zostało sprecyzowane.

8 czerwca otwierane będą kolejne punkty sprzedaży detalicznej, zniesiony zakaz oddalania się na odległość od domu na więcej niż 5 km, a właściwie ten dystans zwiększony zostanie do 20 kilometrów, natomiast grupy czteroosobowe, będą mogły spotykać się domach, jednak tylko na krótki czas. Zwiększona zostanie liczba uczestników niektórych wydarzeń, więc np. pogrzebów i wprowadzony zostanie ogólnokrajowa zasada godzin dla seniorów, gdzie będą mogli dokonywać zakupów w sklepach i będą mieli wtedy absolutne pierwszeństwo, a obsługa, jeżeli uzna to za konieczne, będzie miała prawo odmówić wejścia do sklepu osobie, która nie należy do grupy wiekowej powyżej 65 roku życia. Seniorzy podczas zakupów będą musieli nosić maseczki i rękawiczki, a w drugiej fazie odmrażania Irlandii, otwarte zostaną też biblioteki.

29 czerwca, czyli w trzeciej fazie wznowione zostaną wydarzenia sportowe, ale te prawdopodobnie będą odbywać się bez udziału publiczności, uruchomione będą żłobki, ośrodki opieki nad dziećmi i przedszkola, ale tylko dla pracowników, którzy są niezbędni w tej fazie dla prawidłowego działania państwa. Otwarte zostaną też te uznawane za nieistotne punkty sprzedaży detalicznej i place zabaw. Wydaje się, że w tym czasie będzie można znieść już zakaz odwiedzin w szpitalach, domach opieki i w więzieniach.

Etap czwarty rozpocznie się 20 lipca i wtedy wszystkie placówki opieki nad dziećmi otwarte zostaną dla wszystkich, dozwolone będą drobne uroczystości rodzinne, w tym małe wesela, chrzciny itp., ale otwarte zostaną też punkty fryzjerskie i kosmetyczne. W tym czasie na stadiony powróci niewielka ilość kibiców, jednak tylko przy zachowaniu dystansu społecznego. Powrócą do prawie normalnego funkcjonowania baseny, hotele, schroniska, pola kempingowe i parki, miejsca działalności społecznej oraz turystycznej, w każdym z przypadków, dla ograniczonej ilości osób.

W ostatnim piątym etapie, czyli w okolicach 10 sierpnia, uruchomione zostaną puby i kluby nocne, dozwolone będą wszelkie spotkania towarzyskie, szkoły wszystkich poziomów kształcenia zostaną otwarte. Będzie można organizować imprezy masowe, w tym będą mogły działać kręgielnie i sale do gry w bingo, odbywać się będą imprezy sportowe, festiwale i wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności. Otwarte zostaną siłownie i wszystkie inne miejsca do uprawniania sportu kontaktowego oraz wróci nieograniczony dostęp do wszystkich miejsc w kraju, w tym zniesione zostaną ograniczenia odwiedzin i dystansu społecznego.

Premier w swoim wystąpieniu podkreślił, że to plan, bo nie można obecnie powiedzieć z pełnym przekonaniem, iż dokładnie tak będą wyglądać etapy odmrażania, gdyż wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W niektórych przypadkach może stać się konieczne, aby któryś z etapów został wydłużony i takie ryzyko istnieć będzie przez cały czas odmrażania gospodarki Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Polish National Flag
Zasłanianie twarzy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish