100 dni bez transmisji społecznej wirusa

Na świecie są kraje, którym udało się wyeliminować zagrożenie przenoszenia wirusa przez społeczność, a wszystkie aktywne przypadki przebywają w izolacji.

Ostatni przypadek przekazania osobie wirusa w społeczności, Nowa Zelandia odnotowała 100 dni temu, a udało się to zrobić, dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad, jakie wprowadzone zostały przez tamtejszy rząd. Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym w Nowej Zelandii dodają, iż w kraju nadal jest 23 chorych na Covid-19, ale wszyscy pacjenci przebywają w izolatkach, by zminimalizować ryzyko transmisji wirusa do zera.

Nowozelandczycy zastosowali do walki z wirusem raczej ostre metody, czyli wezwali tamtejsze społeczeństwo do przestrzegania wszelkich ogłoszonych zasad bezpieczeństwa, co dało rezultat, więc trzy miesiące, odkąd ostatni przypadek COVID-19 został „pozyskany lokalnie z nieznanego źródła”. Informację o tym przekazała dyrektor generalna ds. zdrowia Nowej Zelandii dr Ashley Bloomfield, która wezwała społeczeństwo tego kraju, „aby nie zawiedli nadziei, jakie są w nim pokładane”.

Dr Ashley Bloomfield:

– Osiągnięcie 100 dni bez transmisji społecznej wirusa, jest znaczącym kamieniem milowym, jednak, jak wszyscy wiemy, nie możemy pozwolić sobie na samozadowolenie. Za granicą widzieliśmy, jak szybko wirus może ponownie pojawić się i rozprzestrzenić w miejscach, w których był wcześniej pod kontrolą, musimy być przygotowani na szybkie wyeliminowanie wszelkich przyszłych przypadków w Nowej Zelandii. Każda osoba w pięciomilionowym kraju ma w tym do odegrania rolę.

Jacinda Ardern

Wynik z zadowoleniem przyjęła premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która wraz ze swoim ugrupowaniem, Partią Pracy, rozpoczyna właśnie kampanię wyborczą. Pani Ardern jest przekonana, że uda się jej ugrupowaniu wygrać wybory, a te przeprowadzone zostaną za sześć tygodni, natomiast ona sama, ponownie chce zostać premierem. Ostatnie sondaże wyraźnie wskazały, iż to właśnie Partia Pracy ma rosnące notowania, a i ogromną przewagę nad konkurentami.

Nowa Zelandia nie bała się wprowadzić pewnej zasady, którą neguje się m.in. w Irlandii, więc każdy, kto pojawia się w tym kraju, musi odbyć 14-dniową kwarantannę.

Bogdan Feręc

Źr: The Press

Polska-IE: Udostępnij
Bezpłatne wsparcie
ZGŁOSILI KRADZIEŻE