10 tajemniczych faktów o piwie (18+)

Piwo to napój, który jednych fascynuje, a innych wręcz odpycha od siebie, ale to istnieje od dawna, a jego popularność rośnie i to od czasów średniowiecza.

Obecnie coraz częściej wybierane są piwa produkowane metodami chałupniczymi, które odróżnia od masowej wytwórczości wszystko, jednak niezależnie od tego, jaki gatunek jest naszym ulubionym, istnieją fakty, które nie są znane szeroko. Ciekawostką niech stanie się, iż piwo jest trzecim najczęściej spożywanym napojem na świecie, a wyprzedają je tylko woda i herbata.

Fakt 1

Piwo wymyślono wcześniej niż pismo, a pierwsze pozostałości po piwie odnaleziono w Izraelu. Resztki po produkcji piwa pochodzić mają sprzed 13 000 lat, więc są o 8000 starsze niż pismo sumeryjskie.

Fakt 2

Do 2013 roku, w Rosji piwo nie było kwalifikowane, jako alkohol.

Fakt 3

Jedna ze świątyń w Tajlandii zbudowana jest cała z butelek po piwie. Przy budowie Wat Pa Maha Chedi Kaew użyto butelek po piwie Heineken oraz lokalnej marki piwa Chang. Z butelek zbudowano tam wszystko, czyli samą świątynię, jak i sypialnie mnichów oraz toalety.

Fakt 4

W Londynie w 1814 roku doszło do piwnej powodzi. W browarze na Tottenham Court Road doszło do pęknięcia dwóch kadzi z piwem, a te zniszczyły jedną ze ścian browaru, to z kolei doprowadziło do wylania się na ulice ponad miliona galonów piwa. Podczas piwnej powodzi, utonęło 8 osób.

Fakt 5

Tylko jedno piwo na świecie jest mocniejsze niż większość alkoholi. Piwo browaru Keith w Szkocji zawiera 67,5% czystego alkoholu, a „Snake Venom” sprzedawane jest za ok. 40 funtów za butelkę.

Fakt 6?

Naukowcy są zdania, chociaż to nie zostało jeszcze potwierdzone w warunkach naturalnych, to piwo jest prawdopodobnie napojem, który odporny jest na wybuchy jądrowe.

Fakt 7

Słomki do napojów najwcześniej używane były do picia piwa. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy badali grobowce Sumerów, a na tamtejszych malowidłach i rytach grobowych, przedstawiano pojedyncze osoby i pary, które spożywały piwo, używając słomek.

Fakt 8

W 1968 roku na igrzyskach olimpijskich w Meksyku, doszło do dyskwalifikacji zawodnika ze Szwecji. Uznano wtedy, a Hans-Gunnar Liljenwall wypił dwa piwa i użył go, jako środka dopingującego, co wyeliminowało zawodnika z igrzysk.

Fakt 9

W przypadku piwa mamy też pewien objaw określany nazwą kenosillikafobią, co oznacza lęk przed pustą szklanką do piwa.

Fakt 10

Piwo jest zdrowe, a szczególne właściwości udowodniono, gdy używane jest do kąpieli. Ten sposób bardzo popularny jest w Rosji, gdzie istnieją ośrodki SPA, w których baseny i wanny wypełniane są piwem. W wannach znajduje się piwo ciepłe, natomiast z kranów płynie w odpowiedniej temperaturze do spożycia. Piwo uważane jest za przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwangiogenne, przeciw melanogenne, przeciw osteoporotyczne i przeciwrakotwórcze, dlatego kąpiele w nim, mają jakoby zbawienny wpływ na nasz organizm.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Press Association

Polska-IE: Udostępnij...
Mieszanie w pustym m
Sinn Féin wzywa do
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish