10 000 zakażeń jednego dnia – to scenariusz realny

Pojawiły się już plotki, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, zapadnie decyzja o wprowadzeniu lockdownu, a ten, wprowadzony będzie jeszcze w tym roku, czyli 30 grudnia.

Obecnie można potwierdzić, że do niczego takiego nie dojdzie, więc są to plotki i wymysły ludzi, bo gabinet potwierdził, że najwcześniej zbierze się 6 stycznia 2022 roku i dopiero na tym posiedzeniu rządu, omawiana będzie kwestia zmian w zakresie ograniczeń, a informację podał premier Micheál Martin. Również Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nie zamierza wydawać kolejnych zaleceń i rekomendacji dla rządu przed końcem roku, o czym powiedział naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan. NPHET zaprzecza pojawiającym się informacjom o ewentualnym wprowadzeniu lockdownu, a wiadomości te nazywa „wyssanymi z palca”.

Jest natomiast głębokie zaniepokojenie rządu, w jaki sposób rozprzestrzeniać się będzie wirus podczas świąt, a z analiz wynika, że tylko w pierwszy dzień świąt, może dojść nawet do 10 000 transmisji, chociaż ujawnią się one dopiero po kilku dniach. To z kolei może mieć wpływ zarówno na możliwości leczenia przez szpitale, a jednocześnie zagrażać normalnemu funkcjonowaniu firm oraz kraju, więc zalecono, aby osoby z pierwszymi objawami zakażeń, stosowały się do zaleceń izolacji oraz przechodziły kwarantannę przez okres 5 dni, natomiast osoby niezaszczepione i bez dawki przypominającej na 10 dni.

Świąteczna fala zakażeń może mieć wpływ zarówno na personel medyczny, jak i strażaków oraz policjantów, więc najwięcej obaw jest w tym zakresie, a ministrowie dodają, że kraj w takim przypadku może utracić zdolność prawidłowego funkcjonowania.

Dlatego wyznaczony został specjalny zespół ds. monitorowania transmisji koronawirusa w okresie świątecznym, ale będzie też zajmował się oceną sytuacji bieżącej, co pozwoli na reagowanie w czasie rzeczywistym i przekazywanie wiadomości ministrom, ale informować też będzie o konsekwencjach rozwoju fali zakażeń na wyspie.

Rząd poinformował również, że wariant Omicron, stał się już dominującym na wyspie i odpowiada teraz za 52% przypadków zakażeń, a spodziewać się należy, że wkrótce dojdzie do całkowitej dominacji tej odmiany i prawie 100% zakażeń, powodowanych będzie przez Omicron.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Omicron tally in Pol
Irlandia Północna
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська