1 miliard euro na irlandzką kolej

Minister transportu Shane Ross opublikuje dzisiaj program finansowania Irish Rail, a te przeznaczony będzie na rozwój kolejnictwa w Irlandii.

Ministerialny program dotyczyć ma lat 2020 – 2024, a pieniądze przeznaczone będą na zmiany w infrastrukturze kolejowej, co poprawi punktualność i bezpieczeństwo na trasach kolejowych, ale i zwiększyć się ma niezawodność kolei. Program jest inwestycją wieloletnią, czytamy w dokumencie Ministerstwa Transportu, a finansowanie projektów zostało zatwierdzone przez rząd.

Głównymi zmianami, jakich doczeka się Irish Rail, będą te związane z modernizacją torowisk, ulepszeniem sygnalizacji świetlnej, która steruje ruchem pociągów, ale i wiele inicjatyw związanych z bezpieczeństwem na kolei.

Wg ministra Rossa, który zapowiadał już program finansowania na najbliższe pięć lat, to „znaczący krok naprzód”, by irlandzka kolej zaczęła się zmieniać. W związku z nowym programem finansowania i modernizacji kolejnictwa w Irlandii już pierwsza transza pieniędzy zwiększy budżet inwestycyjny Irish Rail o 40% w porównaniu do lat 2014 – 2018.

Z zapowiedzi bardzo zadowolony jest dyrektor naczelny Iarnród Éireann Jim Meade, który w krótkim komentarzu do zapowiedzi ministra stwierdził, że kolej nareszcie doczekała się na pieniądze, które w znacznym stopniu poprawią jej funkcjonowanie, co będzie korzystne dla pasażerów.

Dla osób korzystających z usług Irish Rail najbardziej widocznymi zmianami będą te na dworcach, bo i one doczekają się renowacji, ale główne środki trafią na naprawę i wymianę sieci torowej, a ta w Irlandii liczy sobie ponad 2400 km torów operacyjnych, przy których znajdują się 144 stacje, 4440 mostów oraz na zbiegu dróg, umiejscowionych jest 970 przejazdów kolejowych.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport

Podziel się:

Płace w 2019 roku w
Dwa produkty z marih
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn