¾ ankietowanych twierdzi, że się zaszczepi przeciwko Covid-19

Ipsos MRBI przeprowadził telefoniczną ankietę na grupie 1001 dorosłych mieszkańców Irlandii, a tych zapytał, czy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?

75 procent respondentów odpowiedziało, że z całą pewnością się zaszczepi, 18 proc. nie ma jeszcze pewności, czy podda się szczepieniu, natomiast 7 procent, nie chce poddać się szczepieniu w ogóle. W ankiecie Ipsos MRBI dla Irish Pharmaceutical Healthcare Association (IPHA), zarówno ¾ kobiet, jak i mężczyzn chce się zaszczepić przeciwko Covid, a najchętniej zrobią to osoby powyżej 65 roku życia i będzie to 86%. Kolejną dużą grupą, która podda się szczepieniom, będą osoby w przedziale wiekowym 55 – 65 lat i tych będzie 80%.

W grupie przeciwników szczepień, czyli w ankietowanych 7 proc. największy odsetek osób, które odmówią szczepień, będą te z grupy 25-34 lata.

Co istotne, w kraju nastąpił wzrost ilości osób, które wyraziły chęć zaszczepienia i od ostatniego badania, a to przeprowadzone zostało w październiku ubiegłego roku, notuje się wzrost o 20%. Ówcześnie 12% stwierdzało, że nie podda się szczepieniu, a ogólna ilość osób wyrażających wątpliwości w zakresie covidowych szczepień, obniżyła się o 15%.

Nie wiadomo, co dokładnie powoduje większe zainteresowanie szczepieniami, ale socjologowie uważają, że przyczyn może być kilka. Po pierwsze zmęczenie powracającymi blokadami i właściwie brak możliwości opuszczenia, nawet na krótki okres kraju, a po drugie, zwiększenie świadomości szczepień. Obie tezy, co również powiedzieli znawcy z zakresu psychologii i zachowań ludzkich, znajdą swoich zwolenników, jak i przeciwników, a i obie, trudne będą do udowodnienia oraz ich obalenia, dodają.

Bogdan Feręc

Źr: Ipsos MRBI

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Handel detaliczny mo
Szczepionka odpowied
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian