¼ zachorowań to pracownicy służby zdrowia. 43 zgony

Śmierć nadal zbiera swoje koronawirusowe żniwo, co wskazuje, że wirus jest groźny i zakażenie może skończyć się źle dla każdej osoby.

Większość przypadków śmiertelnych dotyczy osób starszych, przyznał dr Tony Holohan z Departamentu Zdrowia, ale zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród osób młodych i w wieku średnim. Najnowsze dane mówią o 43 zgonach spowodowanych koronawirusem, czyli ogółem o 1232 przypadkach śmiertelnych oraz 359 zakażeniach i ich łącznej ilości na poziomie 20 612 przypadków.

Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego potwierdził, iż 5684 przypadki dotyczą pracowników służby zdrowia, więc ta grupa najbardziej teraz narażona jest na zakażenia, gdyż wystawiona jest na stały kontakt z osobami zarażonymi wirusem Covid-19.

Na konferencji prasowej dr. Holohana dopytywano o ponowne otwarcie zakładów pracy i luzowanie obostrzeń, a ten powiedział, iż „mapa drogowa”, jaką dzisiaj powinien opublikować rząd, zawierać będzie odpowiedź również na to pytanie, więc określać zasady, na jakich będą funkcjonować firmy.

Jeżeli któreś z przedsiębiorstw, które będzie mogło wznowić działalność, łamać będzie zasady nakreślone przez rząd, w tym nie zapewni odpowiedniego dystansu społecznego, może doczekać się nakazu zamknięcia, z powodu naruszenia przepisów obowiązujących w sytuacji nadzwyczajnej. Ponowne otwarcie takiego przedsiębiorstwa wymagać będzie zmiany zasad obowiązujących w zakładzie, a i kontrole prowadzone będą tam cyklicznie.

Nadzorem nad firmami zajmie się Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa (HSA), a pracownicy tego urzędu otrzymają nowe uprawnienia do kontrolowania i zamykania miejsc pracy, jeśli nie będą one zgodne z wytycznymi, które zostaną wkrótce opublikowane.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish