Zmiana płci

Irlandzki rząd stoi na stanowisku, iż należy obniżyć wiek, a jednocześnie prawo do wyboru płci.

 

Obecnie w Irlandii obowiązują przepisy, które dają możliwość dowolnego wyboru swojej płci, ale dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, zmiany lub korekty płci, bo takie nazewnictwo obowiązuje w Republice, nie można dokonać w kraju, a prawie połowa zabiegów zmieniających płeć, wykonywana jest w Wielkiej Brytanii.

Każdego miesiąca  co najmniej jedno dziecko kwalifikowane jest przez HSE, jako posiadające zaburzenia tożsamości płciowej, więc około 12 do 15 osób rocznie, uzyskuje pozwolenie na przeprowadzenie zabiegu korekty zewnętrznych atrybutów płciowych.

 

Rząd uznał jednak, iż w większości przypadków, granica wiekowa zaburza prawidłowy rozwój młodych osób, więc i zaczął zastanawiać się, czy nie trzeba będzie jej obniżyć. Taki pogląd wspierany jest przez Światową Organizację Lekarzy, a i w irlandzkim rządzie panuje przekonanie, iż będzie to dobre rozwianie.

Gabinet nieoficjalnie proponując obecne zmiany, mówi wyłącznie o kryterium wiekowym, więc wszystkie inne przepisy w tej delikatnej materii pozostaną w mocy.

 

Problemem dla rządu z całą pewnością będzie irlandzkie środowisko medyczne, które w tej sprawie jest podzielone, a i trwa w nim ożywiona dyskusja. Głównym problemem dla lekarzy jest wiek, w którym powinno się podawać osobom z zaburzeniami tożsamości płciowej leki hamujące dojrzewanie, a tym samym rozwój niektórych organów płciowych.

Problem stanowią w tym przypadku silne leki hormonalne, ale i same zabiegi chirurgiczne, jako niezwykle inwazyjne.

 

Rząd nie zaproponował w swoich rozważaniach utworzenia klinik, w których możliwe stałoby się przeprowadzenie operacji zmiany płci, jednak źródła sugerują, iż system może opierać się na prywatnej służbie zdrowia, gdzie państwo kupować będzie poszczególne zabiegi.

Bogdan Feręc

Źr: Ministerstwo Zdrowia/Gov.ie

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Madness24: Jak pozna
Golaski w Wicklow (+
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »