Zdrowie zaczyna się od jamy ustnej

Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zdrowiu jamy ustnej? Ponieważ w wielu przypadkach od tego mogą zależeć ich zdrowie, poziom samooceny, relacje społeczne czy sukcesy prywatne, a w przyszłości – również zawodowe. Z kolei brak właściwiej troski o zęby może prowadzić do niemożności uśmiechania się, braku przyjemności z jedzenia, poczucia nieatrakcyjności, czy braku wiary w siebie – podkreślił w liście do nauczycieli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

20 marca obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak objął patronatem honorowym kampanię „Polska mówi #aaa” i wystosował list w tej sprawie do dyrektorów, wychowawców i nauczycieli szkół oraz przedszkoli. – Współczesna nauka nie ma wątpliwości, że zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. Mówi się, że jest ona zwierciadłem ciała, a doświadczony stomatolog może w niej dostrzec dużo więcej niż próchnicę, czy choroby dziąseł. Lekarze od dawna podkreślają, ze to, co się dzieje w jamie ustnej, ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu i nasze samopoczucie – podkreślił Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka od lat apeluje o skuteczne działania w walce z epidemią próchnicy wśród dzieci i konkretne rozwiązania skuteczniej zabezpieczające dziecięce prawo do opieki stomatologicznej. Dane pokazują, że 95% 18-latków zmaga się z tą chorobą. Ogromna skala problemu dotyczy również dzieci młodszych – w grupie 6-latków ponad 85% ma próchnicę. – Nie miejsce, ale dostępność i jakość świadczeń stomatologicznych dla dzieci finansowanych z budżetu państwa, mają największe znaczenie w poprawie fatalnych statystyk występowania próchnicy u dzieci – przypomina Marek Michalak.

Rzecznik zwraca uwagę, że szkolna opieka stomatologiczna powinna być zorganizowana w taki sposób, aby faktycznie służyła dzieciom, a podstawowym warunkiem sukcesu jest współpraca wszystkich podmiotów wykonujących zadanie organizowania opieki stomatologicznej oraz zapewnienie środków finansowych umożliwiających jego realizację. – Najważniejsze jest zapewnienie rzeczywistej dostępności do lekarza i gabinetu stomatologicznego, gwarantującego dobrej jakości świadczenie zdrowotne, dostępne w godzinach dogodnych dla dziecka i jego opiekuna – wskazywał Rzecznik w wystąpieniu do ministra zdrowia w 2017 r.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »