Zbyt duży dom

Problemy rynku mieszkaniowego to po pierwsze temat rzeka w Irlandii, a i brak całościowego przeglądu zakwaterowania, jest przyczynkiem do trudności związany z mieszkalnictwem.

 

Z pobieżnych analiz wynika, że ponad 10.000 domów socjalnych w Irlandii, zamieszkana jest przez mniej osób, niż pozwala na to wielkość mieszkania, jak sugeruje raport ze stolicy. Tylko w Dublinie, ponad 12.700 izb sypialnych stoi puste, o czym mówią dokumenty Rad Dún Laoghaire-Rathdown i South Dublin.

W informacji ze stołecznej Rady Miasta, którą przesłano do Ministerstwa Budownictwa, wymienia się też 195 domów socjalnych z czterema lub pięcioma sypialniami, a te zajmowane są przez jedną lub dwie osoby.

 

Na drugim końcu są przepełnione mieszkania socjalne i w tej samej stolicy aż 1914 rodzin gnieździ się w mieszkaniach znacznie mniejszych, niż wynika to z potrzeb gospodarstwa. Rodziny wieloosobowe mieszkają najczęściej w lokalach jedno, dwu lub z trzema sypialniami, a nieruchomość zajmuje od 3 do nawet 6 osób.

Podobnie sytuacja z przepełnieniem lokali przedstawia się w pensjonatach i hotelach, bo o ile władze zapewnią taki lokal, to w maksymalnie dwóch pokojach mieszka zazwyczaj rodzina z dwójką dzieci.

 

W takich okolicznościach zastanawia tylko jedno, czyli indolencja władz i to w równym stopniu tych ze szczebla krajowego, jak i lokalnego. Pytam więc: Kiedy komuś z rządzących przyjdzie do głowy, aby po pierwsze przeprowadzić w kraju pełny audyt sytuacji mieszkaniowej, a po drugie, kiedy wyniki analiz znajdą zastosowanie w praktyce i rząd lub władze miast rozwiążą widoczny gołym okiem problem?

W takich, jak przedstawione przypadkach, nie trzeba kończyć Sorbony, aby wiedzieć, że sytuację można zmienić w prosty sposób, bo jedna osoba, z powodzeniem może mieszkać w domu z jedną lub maksymalnie dwoma sypialniami, a rodzinie z dwójką dzieci, przyda się dom, choćby był socjalny z przynajmniej trzema pokojami sypialnymi.

Bogdan Feręc

Źr: DCC/DofH

Podziel się z innymi:
Zakaz najmu krótkot
Wybory już trwają.
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »