Żarty się skończyły

Irlandzki Bank Centralny wystosował do wszystkich instytucji finansowych działających w Irlandii ostrzeżenie, w którym zaleca, bo już nie sugeruje, iż finansiści powinni przygotować się na problemy związane z Brexitem.

 

Wg Banku Centralnego każda firma finansowa działająca w Republice Irlandii powinna być świadoma nadchodzących poważnych zakłóceń w przepływie pieniędzy w wyniku Brexitu, co dotyczy również firm ubezpieczeniowych.

Irlandzki Bank Centralny wskazuje także na rosnące ryzyko operacji finansowych, a te szczególnie mocno będą oddziaływać na gospodarkę kraju, jednak także na poszczególne firmy i osoby prywatne, co może doprowadzić do zaległości np. w spłatach kredytów lub pożyczek, a i rezygnacji z części nieobowiązkowych ubezpieczeń.

 

Jak dodają bankowcy, o ile sam Dublin może nie być dotknięty skutkami Brexitu, to inaczej ma się spawa całego kraju. Do stolicy przeniosło swoje siedziby wiele instytucji i firm finansowych, działających dotychczas w UK, a i kolejne zapowiadają, że właśnie Dublin wybiorą na swoje europejskie bazy. To z kolei przyczyni się do dalszego rozwoju miasta, a i wzrostu zapotrzebowania na pracowników oraz różnego typu usługi.

Należy jednak pamiętać, że będzie to wyłącznie jedno miasto w Irlandii, które nawiasem mówiąc, nie ma dużego znaczenia w dochodzie krajowym.

 

Bank Centralny Irlandii ostrzega również przez zawirowaniami gospodarczymi w wielu sektorach i branżach, a te związane ściśle z gospodarką Wielkiej Brytanii, mogą cierpieć z powodu wprowadzenia nowych zasad wymiany handlowej, a wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej bez umów o wymianie towarowej, na zasadach choćby podobnych do obecnie stosowanych, może być tzw. gwoździem do trumny setek małych firm.

 

Wiceprezes Irlandzkiego Banku Centralnego Ed Sibley powiedział: „Brexit będzie miał szeroki, fundamentalny wpływ i zasadniczo zmieni funkcjonowanie brytyjskiego, irlandzkiego i europejskiego systemu finansowego”.

Sibley wezwał jednocześnie firmy działające na irlandzkim rynku, aby przygotowały się na najgorszy z możliwych scenariuszy, aby uchronić się przed skutkami podobnymi do tych, jakie przyniósł kryzys zapoczątkowany w 2008 roku. (BF)

Źr: Reuters

Podziel się z innymi
Theresa May pod ostr
Telewizor chroni prz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »