Zapalenie miazgi zęba – przyczyny, klasyfikacja, leczenie

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z powodu ostrego samoistnego bólu zęba, stomatolog najpierw stara się określić stopień zapalenia miazgi, a dopiero potem wybiera określoną metodę leczenia.

Najczęstszą przyczyną prowadzącą do zapalenia miazgi jest ubytek wywołany przez próchnicę. Jednak stan zapalny może być również efektem nieprawidłowego leczenia, szlifowania zęba bądź urazu mechanicznego (np. powikłanego złamania korony). W tych dwóch ostatnich przypadkach żywa, zdrowa miazga zostaje nagle odsłonięta i wystawiona na działanie czynników zewnętrznych (w tym również bakterii bytujących w jamie ustnej). Ponieważ wypełniająca ząb tkanka jest silnie unerwiona, reaguje ostrym bólem na zmianę temperatury i dotyk.

Test żywotności

Po urazowym odsłonięciu zdrowej miazgi stomatolog musi sprawdzić, czy jest ona nadal żywa – w tym celu przeprowadza tzw. test żywotności. Jeżeli rokowania są pomyślne, pokrywa obnażoną miazgę preparatami, które wykazują silne działanie bakteriobójcze i pobudzają ją do tworzenia zębiny reparacyjnej (naprawczej). Jeżeli jednak uraz doprowadził do obumarcia miazgi, wówczas jedyną skuteczną metodą na uratowania zęba staje się leczenie kanałowe.

Zapalenie miazgi zęba – etap pierwszy

Zapalenie miazgi zęba można podzielić na trzy etapy. W pierwszym okresie, trwającym około trzech dni, pojawia się samoistny, niezbyt silny ból, będący reakcją na słodkie produkty oraz zimne pokarmy. Jeżeli pacjent trafi wówczas do lekarza, zapalenie miazgi daje się z reguły szybko zahamować. W takim przypadku stomatolog wdraża leczenie zachowawcze: oczyszcza ubytek z próchnicy, a następnie – w zależności od rodzaju schorzenia – wdraża leczenie za pomocą specjalnych preparatów lub od razu zakłada stałe wypełnienie.

Etap drugi – zmiany nieodwracalne

O ile w odwracalnych chorobach miazgi stomatolog może zahamować rozwój stanu zapalnego i przywrócić miazdze jej pierwotne funkcje, o tyle w zmianach nieodwracalnych jest to niemożliwe.

Charakterystycznym objawem nieodwracalnego zapalenia miazgi (które może przyjąć formę ostrą, przewlekłą lub przewlekłą zaostrzoną), jest ból zęba – stały, pulsujący, ćmiący, pojawiający się w godzinach nocnych. Ból nie mija nawet po usunięciu zmian próchnicowych oraz po założeniu środka leczniczego. Ząb staje się nadwrażliwy na dotyk i nagryzanie, zaś reakcja miazgi na bodźce jest nieprawidłowa. Uszkodzonej miazgi nie sposób już przywrócić do pierwotnego, zdrowego stanu – stomatolog może ją jedynie usunąć.

Etap trzeci – martwica

Utrata żywotności miazgi prowadzi do jej martwicy, która w pierwszym stadium może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Jednak w badaniu przedmiotowym stomatolog najczęściej stwierdza głęboki ubytek próchnicowy, a także całkowicie lub częściowo zniszczone sklepienie komory. Jamę zęba wypełniają masy martwicze, ząb traci naturalną barwę i połysk (korona zęba przyjmuje zabarwienie sino-niebieskawe, szkliwo staje się matowe). Po pewnym czasie dochodzi do stopniowego rozkładu martwej tkanki. Miazga gnije i powstaje zgorzel.

Za stopniowy gnilny rozkład miazgi odpowiadają bakterie beztlenowe. Pod wpływem ich działania tworzy się brunatnozielona masa zgorzelinowa, zawierająca w sobie gazy, kwasy oraz jady trupie. To dlatego z zepsutego zęba wydobywa się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Miazga będąca w zaawansowanym stanie zapalnym z ogniskami martwicy lub miazga martwa w stanie rozpadu zgorzelinowego nadaje się jedynie do jak najszybszego wyłuszczenia z zęba, który następnie powinien zostać poddany leczeniu kanałowemu.

Co trzeba wiedzieć?

Bardzo często pacjenci lekceważą ból zęba w momencie ostrego zapalenia miazgi, kiedy zmiany martwicze są niewielkie lub kiedy jeszcze do nich nie doszło. Tymczasem zgłoszenie się na tym etapie do stomatologa i rozpoczęcie leczenia nie tylko daje duże szanse na uratowanie zęba, lecz również chroni przed groźnymi powikłaniami. Efektem gnilnego rozpadu miazgi może być zakażenie tkanek okołozębowych, zniszczenie kości wokół korzenia zęba, zapalenie okostnej, powstanie ropni, przetok, ziarniaków i torbieli. Niestety – nieleczona zgorzel ma również bardzo negatywny wpływ na cały nasz organizm! Wskutek przedostania się bakterii do krwioobiegu może dojść do rozwoju takich chorób ogólnoustrojowych, jak choroba reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszkowe nerek, ropień mózgu, sepsa.

Źródło: www.dentonet.pl
Znajdź nas:

Can you help?
Michał Milniczuk: C
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn