Zakulisowe rozmowy

Poza głównym politycznym nurtem także wiele się dzieje i Leo Varadkar wciąż stara się przekonać swojego oponenta Micheala Martina, aby dał zielone światło do dalszej ponadpartyjnej współpracy, która pozwoli na trwanie obecnej koalicji rządowej, a i parlamentarnej, po październiku tego roku.

 

Jak wiadomo umowa o wspieraniu rządu mniejszościowego przez Fianna Fail podpisana została przez Endę Kenny’ego i Micheala Martina, a okres jej trwania wyznaczony został do października 2018 roku. Wtedy też wygasną wszystkie ustalenia i opozycja wspierająca gabinet stanie się twardym konkurentem dla obozu rządzącego.

W takim przypadku rząd stanie prawdopodobnie w obliczu blokady swoich decyzji, ponieważ ugrupowanie Fianna Fail nie będzie musiało wywiązywać się już z umowy o wspieraniu działań rządu, co z kolei może doprowadzić albo do stagnacji politycznej, albo do wcześniejszych wyborów, a tego Varadkar chce za wszelką cenę uniknąć.

 

Rozmowy toczą się poprzez zaplecze polityczne obu liderów, jednak jak dowiadujemy się ze źródeł pragnących zachować anonimowość, w najbliższym czasie dojdzie do spotkania premiera i lidera Fine Gael z szefem Fianna Fail, którzy omówią szczegółowo zaproponowane przez ich wysłanników rozwiązania.

Nieoficjalnie wiemy też, iż premier Varadkar chciałby sfinalizować umowę w najbliższych miesiącach, aby o ile nie będzie możliwe rozszerzenia jej na przyszły rok, zabezpieczyć rząd przed brakiem poparcia w parlamencie.

 

Niestety nie wiadomo, jak zachowa się Micheal Martin, a należy pamiętać, że szef Fianna Fail znalazł się w bardzo trudnym położeniu. Z jednej strony, kiedy zgodzi się na podpisanie porozumienia i przeciągnięciu go na okres do końca obecnej kadencji, naraża się na krytykę swojego środowiska, a co ważniejsze elektoratu i spadek dołującego już poparcia, a z drugiej…

… z drugiej strony, czyli jeżeli odmówi podpisania dokumentu, postrzegany będzie, jako człowiek, któremu zależy na wyniku wyborczym, a nie na dobrze kraju.

Tę sytuację natomiast doskonale może wykorzystać Leo Vardakar, który przedstawi Martina, jako politycznego naciągacza, któremu zależy wyłącznie na zdobyciu władzy, a wiemy, że obecny premier, takimi właśnie metodami przejął władzę w Fine Gael.

 

Co wiec może zrobić Micheal Martin, aby wyjść cało z tej podstępnej, jak się okazuje umowy? Wyjście jest jedno, Martin teraz może wyłącznie minimalizować straty. BF

Podziel się z innymi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »