Zagrożenia wynikające z braku leczenia stomatologicznego

Przyczyną zagrożenia życia i zdrowia spowodowaną brakiem systematycznego leczenia stomatologicznego jest przede wszystkim zakażenie odogniskowe oraz powikłania ostrych zapaleń zębopochodnych. Jakkolwiek patomechanizm zakażenia odogniskowego nie znalazł dotychczas jednoznacznego wyjaśnienia, stanowi ono problem, z którym lekarz stomatolog spotyka się w codziennej praktyce.

Niezależnie od teorii tłumaczących zjawiska towarzyszące zakażeniom odogniskowym potwierdzono związek przyczynowy między zębopochodnymi stanami zapalnymi w jamie ustnej a schorzeniami odległych narządów i całego organizmu.

Są to głównie powikłania i następstwa:

– próchnicy zębów od zapalenia miazgi poprzez martwicę miazgi i zgorzel do stanów zapalnych okołoszczytowych takich jak: ziarniniaki, torbiele, ograniczone i rozlane zapalenie kości z powikłaniami miejscowymi i ogólnymi typu: ropień śródkostny, podokostnowy, ropnie i ropowice przestrzeni okołoszczękowych, twarzy i szyi, do posocznicy i wstrząsu septycznego włącznie

– schorzeń przyzębia (od zapalenia brzeżnego po parodontopatie zapalne głębokie i ropnie przyzębne). Według badań Arabskiej-Przedpełskiej (1968) 56,6% wszystkich stanów chorobowych w przyzębiu wykazało cechy jawnych i utajonych ognisk.

 

Wszystkie opisane schorzenia szczególnie niebezpieczne są u dzieci, u których często „banalna” infekcja odzębowa rozwija się w bardzo krótkim czasie (kilku godzin). Ze względu na specyficzną budowę tkanki kostnej dziecięcej i często niedojrzały układ immunologiczny, dochodzi do gwałtownego rozwoju zapalenia: od bólu zęba (ognisko zakażenia) do ropnia okołoszczękowego i innych następstw (odległe ropnie, mózgu i narządów miąższowych) lub stopniowego uczulenia organizmu i rozwoju np. choroby reumatycznej.Aby zapobiec tym groźnym dla życia powikłaniom stomatolog winien wcześnie prowadzić profilaktykę i skutecznie leczyć próchnicę zębów oraz zapobiegać powstawaniu schorzeń przyzębia mając na uwadze zapobieganie chorobom odogniskowym, których związek z ogniskami odzębowymi jest udowodniony.

 

Za ściśle powiązane z ogniskami zakażenia w jamie ustnej („sepsis oralis”) w tym szczególnie odzębowymi, uważa się następujące schorzenia i ich następstwa stanowiące zagrożenie zdrowia i życia chorych a wymagających leczenia szpitalnego:

– zapalenie wsierdzia

– kłębuszkowe zapalenie nerek

– choroba reumatyczna

– wstrząs septyczny

– stany zapalne gałki ocznej i tkanek oczodołu

– zapalenie kości

– ropne stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych

– zakrzepowe zapalenie żył twarzy i zatok żylnych mózgu

– ropnie mózgu i móżdżku

– ropnie narządów miąższowych

– ropnie i ropowice twarzy i szyi

– zapalenie zatok obocznych nosa

 

W związku z tym istnieje konieczność dokładnej diagnostyki stomatologicznej i radiologicznej celem ustalenia i następnie eliminacji zębopochodnych ognisk jawnego i potencjalnego zakażenia.

Po identyfikacji i lokalizacji ognisk leczenie powinno być przeprowadzone w osłonie antybiotykowej, szczególnie w przypadku zapalenia wsierdzia, choroby reumatycznej, zapalenia nerek, cukrzycy, u chorych po zabiegach kardiochirurgicznych oraz we wszystkich przypadkach zabiegów grożących wysiewem bakterii do krwioobiegu tj.:

– ekstrakcja zęba, pozostawionych korzeni zębów

– zabiegi na przyzębiu w tym usuwanie kamienia nazębnego

– nacięcie ropnia

– usuwanie zakażonych torbieli odzębowych

Obecnie uważa się, że za zakażenie ogniskowe odpowiedzialne są głównie bakterie z grupy paciorkowca beta-hemolitycznego, które powodują wstępne uczulenie organizmu. O tym czy ognisko będzie oddziaływało na organizm decyduje głównie stan immunologiczny pacjenta.

 

Postępowanie stomatologiczne polega na:

1. wykryciu ogniska pierwotnego w jamie ustnej

2. określeniu stopnia i reaktywności czynnika zakaźnego (ustalenie wskazań do antybiotykoterapii „osłonowej”)

3. usunięciu ogniska.

 

Udowodniony jest związek zaniedbania higieny jamy ustnej z rozwojem wyżej wymienionych chorób, których następstwa są groźne dla zdrowia i życia.

Zachodnie firmy ubezpieczeniowe określają wymagany poziom wskaźnika higieny jamy ustnej pacjentów i nie refundują kosztów prowadzonego leczenia szczególnie przy stosowaniu drogich materiałów lub procedur, jeżeli pacjent nie ma odpowiednio wysokiego poziomu higieny przed rozpoczęciem leczenia (dotyczy to np. leczenia z użyciem wszczepów zębowych – implantów).

Wskaźniki te są kontrolowane przed rozpoczęciem leczenia przez kilka miesięcy i pacjent może zostać zdyskwalifikowany od leczenia drogimi procedurami, jeżeli nie utrzymuje higieny na wymaganym poziomie.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka stomatologiczna próchnicy zębów i schorzeń przyzębia.

Źr: http://dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Fewer workers per pe
Stephen gotuje, czyl
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »