Zaćmienie księżyca

Amatorzy zjawisk astronomicznych powinni już teraz przygotowywać się na lipcowe wydarzenie, a tym będzie całkowite zaćmienie księżyca.

 

Letnie zaćmienie będzie wyjątkowe pod pewnymi względami, gdyż po pierwsze będzie trwało długo, a po drugie, księżyc zacznie świecić na czerwono. „Krwawy” księżyc stanie się czerwony z jednego wyłącznie powodu, czyli wejścia w cień ziemi, a ta poprzez swoją atmosferę przefiltruje część promieni słonecznych, co da efekt krwistej barwy naszego naturalnego satelity.

Do tej obserwacji zaćmienia nie będą potrzebne żadne urządzenia optyczne, ponieważ doskonale będzie widoczne z Irlandii. Najlepiej jednak będzie obserwować zjawisko z Wielkiej Brytanii lub wschodniej części naszej wyspy.

 

Jak zostało wspomniane, zaćmienie będzie też trwać wyjątkowo długo, a rozpocznie się o godzinie 21:30, natomiast zakończy po 23:00.

Zaćmienie będzie miało miejsce 27 lipca tego roku, więc już teraz można przygotować się na to zjawisko i śledzić prognozy pogody, które powiedzą nam, czy irlandzkie chmury, nie przesłonią nieba.

Bogdan Feręc

Źr: Met Éireann

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Szybciej rosły ceny
„Rodzinie” odebr
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »