XI Święto Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, członków parlamentu i rządu odbyło się w niedzielę XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło to: „Dziękujemy za niepodległość”.

Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta RP na obchodach XI Święta Dziękczynienia

 

Gośćmi honorowymi centralnych obchodów Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich byli także kombatanci.

 

Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka. Homilę wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

 

Podczas liturgii Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. Ogień, który tym razem posłużył do zapalenia świecy, pochodzi od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i został przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej.

 

 

 

Po mszy, w czasie uroczystości z udziałem Prezydenta RP, nastąpiło odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które się przyczyniły do budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

 

–  Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym, którzy od 1939 r. walczyli o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę; nie byłoby tej Polski, którą mamy dzisiaj, gdyby nie wasze męstwo, gdyby nie wasza odwaga – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

 

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu dziękował za „niezwykły zaszczyt”, jakim była możliwość zapalenia ponad 150-letniej świecy w Świątyni Opatrzności Bożej, którą – jak mówił – w 1867 r. polscy duchowni, z nieistniejącego wtedy na mapach kraju, otrzymali od ojca świętego Piusa IX, po to, by zapalić ją w wolnej Polsce.

 

– Długo trzeba było czekać na ten moment, ale doczekało się polskie duchowieństwo, doczekali się Polacy odrodzonej, wolnej, znów niepodległej ojczyzny – powiedział Prezydent. – Dziś spotkał mnie ten zaszczyt, że mogłem ją zapalić jako drugi – znów w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce – mówił Prezydent.

 

Wyraził wdzięczność  polskiemu Kościołowi i wszystkim tym, którzy przez tyle lat, od 1939 r. walczyli o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i bardzo często ginęli, cierpieli. – Składam im – w tym pięknym, radosnym dniu dziękczynienia – za to głęboki ukłon. Nie byłoby tej Polski, którą mamy dzisiaj, gdyby nie wasze męstwo, gdyby nie wasza odwaga – podkreślił Prezydent RP.

 

– Chciałem na ręce eminencji przekazać dar biało-czerwoną, naszą wspaniałą flagę narodową w specjalnej prezydenckiej edycji – dodał na zakończenie.

 

 

 

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski Święto Dziękczynienia ma charakter ogólnopolski i obchodzone jest we wszystkich diecezjach i parafiach. Uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę czerwca. Termin ten nawiązuje do pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski, które zawsze rozpoczynały się właśnie w pierwszych dniach czerwca.

 

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji – jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

 

Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II. (PAP/MK)

Prezydent.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Kubański sposób le
Premier Mateusz Mora
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »