Wycieki i przecieki

Premier Leo Varadkar powiedział zarówno członkom swojego gabinetu, jak i członkom Fine Gael, iż jest głęboko zaniepokojony ich zachowaniem.

 

Sprawa dotyczy wtorkowego posiedzenia rządu, ale też wewnętrznego spotkania z senatorami, z których do prasy przeciekły informacje, a te nie powinny ujrzeć światła dziennego. Wg Leo Varadkara „tajność gabinetu” i omawianych spraw powinna być wartością nadrzędną, aby utrzymać prawidłowy styl sprawowania władzy.

Głównym problemem wg Varadkara jest wyciek informacji na temat dyrektora generalnego Health Service Executive Tony’ego O’Briena, którego sprawa w ostatnich dniach zajmowała rządowe gabinety.

W związku z tą sprawą doszło na posiedzeniu rządu do różnicy zdań i część ministrów chce odwołania szefa HSE, a część dała O’Brienowi mandat zaufania.

 

Przeciwnikami trwania Tony’ego O’Briena na swoim stanowisku są ministrowie Michael Ring, Finian McGrath i Katherine Zappone, którzy uważają, iż ten nie radzi sobie na zajmowanym stanowisku, a i jego dotychczasowe działania, nie dają podstaw do twierdzenia, że coś w służbie zdrowia się zmieni.

Z słów premiera wynika jednak, iż rząd zamierza bronić szefa HSE w Dáil, więc wyciek rozmów, stawia i jego, jak i ministra zdrowia Harrisa, w trudnej sytuacji.

 

Sprawa nie jest też nagląca, ponieważ kadencja Tony’ego O’Briena kończy się za kilka tygodni, więc i wniosek o jego natychmiastowe odwołanie, może być uznany za walkę przedwyborczą, a utrzymanie szefa Health Service Executive Tony’ego do końca kontraktu, będzie dobrze wyglądało wizerunkowo.

 

W tej sprawie pomocną dłoń podał premierowi były minister finansów Michael Noonan, który powiedział, że wyciek takich informacji ze spotkania partyjnego można potraktować, jako nielojalność, a wyciek z posiedzenia rządu, może być uznany za przestępstwo kryminalne.

Ten sam pogląd wyraził minister sprawiedliwości Charlie Flanagan.

Bogdan Feręc

Źr: RTÉ

Zdj: Gov.ie/Twitter

Podziel się z innymi
Potrzeba 200 kierowc
"Ważna" informacja
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »