Wybory Prezydenckie – znamy najbardziej prawdopodobny termin

Irlandia zbliża się do bardzo ważnego wydarzenia, czyli wyborów prezydenckich, a te dadzą odpowiedź na pytanie: Kto będzie kolejnym prezydentem Republiki Irlandii?

 

Kadencja prezydencka trwa na wyspie 7 lat, więc to ważny dla całego społeczeństwa wybór, a wydaje się, że i dla wizerunku Irlandii, która nadal walczy o swoją pozycję w Europie i na świcie. Do tej pory pojawiło się już kilkoro kandydatów, którzy niekiedy nie są w ogóle związani z polityką lub ich polityczne dokonania zostały dawno zapomniane.

Jest więc artysta Kevin Sharkey, ale i wybitny adwokat i analityk polityczny Noel Whelan. Wśród polityków także panuje niewielkie poruszenie, bo kilkoro z nich zgłosiło swoją wolę uczestnictwa w wyścigu. W prezydenckie szranki stanąć chcą m.in. eurodeputowani Fine Gael Mairéad McGuinness i Seán Kelly.

 

To były nazwiska mało znane, czyli należy teraz przejść do tuzów polityki, a tu pojawia się nam Mary Lou McDonald, która może i nie ma szans na objęcie fotela w Áras an Uachtaráin, ale jak sama powiedziała, „mamy demokrację i każdy może wystartować”.

Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia udziału w wyborach i pozostania na kolejną kadencję rezydentem budynków przy Chesterfield Avenue w Phoenix Park, urzędującej głowy państwa Michaela Higginsa, jednak prezydent dał już niejeden sygnał, iż będzie ubiegał się ponownie o ten urząd.

 

Do tej pory mówiąc o tegorocznych wyborach prezydenckich, wymieniało się tylko nazwy miesięcy, w których mogą się one odbywać, jednak teraz pojawiła się konkretna, nadal jeszcze niepotwierdzona data.

W tej sprawie już kilka razy spotykali się urzędnicy służby cywilnej, którzy przejrzeli dokładnie terminarz kraju, a także dostępność budynków publicznych, w których odbywać się mają uroczystości zaprzysiężenia, w tym Zamek w Dublinie, bo to właśnie tam prezydent elekt składa przysięgę na Konstytucję Irlandii przed Bogiem i mieszańcami Irlandii.

Z prac urzędników wynika więc jedna, najbardziej dogodna data, czyli 19 dzień października tj. piątek. Liczenie głosów przeprowadzone zostanie wtedy dzień po głosowaniu, czyli w sobotę 20 października, a ogłoszenie wyniku albo w sobotę wieczorem, albo w niedzielę 21 października.

 

Urząd Służby Cywilnej już od kilku miesięcy przygotowuje się do wyborów prezydenckich i omówiono nawet druk kart wyborczych, a tych w tym roku zamówi się 3,8 mln sztuk i dostarczone one będą 23 włazom lokalnym tuż przed wyborami. Zamówionych wstępnie zostało też 26.000 plakatów wyborczych, które trafią do władz lokalnych po oficjalnym ogłoszeniu terminu wyborów.

Bogdan Feręc

Źr: Civil Service

Zdj: President.ie

Podziel się z innymi
Dublin nie jest bezp
100 wydarzeń w 42 m
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »