Wizyta Prezydenta Niemiec w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG]

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą powitał goszczącego w Polsce Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z Małżonką. Wizyta wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz także:We wtorek wizyta Prezydenta Niemiec w Polsce

Podczas konferencji “Polska i Niemcy w Europie” na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda mówił o tym, jak głęboko trzeba sięgać w historię, aby zrozumieć współczesne wyzwania stojące przed Europą.

 

ENGLISH VERSION >>

  • Wizyta rozpoczęła się od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego 

 

 

 

  • Prezydent Niemiec z Małżonką wpisali się do Pamiątkowej Księgi na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

 

  • Spotkanie Prezydentów „w cztery oczy” i rozmowy plenarne obu delegacji 

Podczas rozmów z Prezydentem Steinmeierem Prezydent Duda poruszył m.in. temat przyszłości Unii Europejskiej. – Powiedziałem, że liczymy bardzo na to, że nie będą wcielane w życie takie idee, jak Europa dwóch prędkości czy budowanie zinstytucjonalizowanego, silnego jądra Unii Europejskiej – zaznaczył. Podreślił, że Polska jest zwolennikiem Europy wolnych narodów i równych państw.

 

Jak zaznaczył, wraz z Prezydentem Niemiec wyrazili niepokój w związku z tym, że w niektórych krajach Unii do głosu dochodzą formacje polityczne, które mają antyeuropejski program. Zapewnił też, że w Polsce jest duże poparcie dla Unii Europejskiej.

 

Prezydent RP przedstawił także wnioski z zakończonej w ubiegłym tygodniu miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniał, że z inicjatywy naszego kraju odbyło się w tym czasie kilka ważnych debat, m.in. dotyczących Ukrainy, sytuacji na Bliskim Wschodzie, roli prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie, sytuacji cywilów w konfliktach zbrojnych czy uchodźców. Prezydenci poruszyli też temat zmieniającej się dynamicznie mapy politycznej Europy.

 

 

 

  • „Wizyta Prezydenta Niemiec w roku stulecia niepodległości Polski – ogromnie ważnym aktem”

Podczas wspólnej konferencji Prezydentów Polski i Niemiec Andrzej Duda dziękował Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Warszawy w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

– Pan Prezydent jest pierwszym przywódcą, który przyjechał do naszego kraju po to, żeby razem z nami uczcić tę niezwykle ważną dla nas rocznicę. Bardzo za to dziękuję – mówił Andrzej Duda.

 

Porównał wagę historyczną tej wizyty do wizyty kanclerza Willy’ego Brandta, który złożył wtedy wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta, a później wizyty Prezydenta Romana Herzoga, który pokłonił się przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

 

 

 

  • Konferencja „Polska i Niemcy w Europie” z udziałem Prezydentów

Po południu Prezydenci wraz z Małżonkami udali się do Zamku Królewskiego, gdzie odbyła się konferencja „Polska i Niemcy w Europie” organizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Polska i Niemcy w Europie”

– Europa, a w niej Polska i Niemcy, jest bezpieczna, gdy Berlin i Warszawa dostrzegają się nawzajem, respektują i potrafią współpracować – podkreślił Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. Przypomniał, że katastrofy geopolityczne XX wieku przychodziły lub groziły Europie i naszym państwom wtedy, gdy w różnych stolicach, zwłaszcza w Berlinie i Moskwie, pojawiała się pokusa ustanowienia porządku europejskiego kosztem innych państw.

 

– W obliczu wspólnych wyzwań musimy podejmować takie działania, które będą uwzględniać wspólne dobro, a nie partykularne interesy. Nie ulegajmy pokusom egoizmu i dominacji, nawet jeśli mają one wielu adwokatów powołujących się na korzyści ekonomiczne czy prestiż państwa. Pokusy te w dłuższej perspektywie działają bowiem przeciwko Europie. Działają też przeciwko naszym państwom. Warto, by Berlin słuchał, co się mówi i myśli w Warszawie, tak jak my słuchamy głosów płynących z Niemiec – mówił Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

 

 

 

 

 

 

  • Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Prezydent Niemiec wręczył Prezydentowi Andrzejowi Dudzie upominek – książkę „Wojna i Załamanie. Z Listów z Poczty Polowej 1914-1918” autorstwa Harry’ego Kesslera.

Hrabia Harry Kessler (1868-1937) był niemieckim dyplomatą, kolekcjonerem i mecenasem sztuki, a także pisarzem, publicystą i pacyfistą. Był wszechstronną osobowością, działającą zarówno w świecie polityki, jak i sztuki. Zważywszy na fakt, że spotykał się z wieloma znanymi postaciami, jego pamiętniki obejmujące kilka dziesięcioleci przed i po przełomowym, epokowym roku 1918, zyskały sławę w samych Niemczech, jak i poza ich granicami.

 

 

 

W 1921 sam Kessler opublikował wydanie zbiorcze listów, które wysyłał niektórym ze swoich przyjaciół w czasie I wojny światowej, korzystając z poczty polowej. W listach tych opisywał doświadczenia, które były jego udziałem  jako oficera służby czynnej na terytorium dzisiejszej wschodniej Polski, Ukrainy i Białorusi. W trakcie wojny spotkał się także z Józefem Piłsudskim. Z tego powodu rząd niemiecki wybrał go także jako osobę, która miała nawiązać kontakt z Józefem Piłsudskim w Magdeburgu w listopadzie 1918 i ułatwić mu powrót do Warszawy. Kessler w sposób bardzo szczegółowy opisuje, jak towarzyszył Piłsudskiemu w drodze z Magdeburga do Berlina w warunkach rodzącej się w Niemczech rewolucji.

 

Listy zostały opublikowane w 1921 roku w bardzo małym nakładzie 30 egzemplarzy. Ponownie wyszły drukiem w 2014 roku. Ze względu na szczególny związek pomiędzy Józefem Piłsudskim a odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku przetłumaczona na język polski pełna wersja książki stała się symbolicznym prezentem dla Prezydenta RP. (KG/MK/KP)

Prezydent.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Alfabet Jerzego Zię
Oświadczenie MSZ
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »